سردکن و فریزر: فراتر از موضوع دما

توسط

فولادغرب
سردکن و فریزر: فراتر از موضوع دما

به‌تازگی پرسشی از یک مشتری دریافت کردیم. از ما سؤال می‌کرد که آیا می‌توانیم سردکن موجود را به فریزر تبدیل کنیم تا در نصب جدید صرفه‌جویی شود. در نهایت، تصمیم گرفتیم برای شما توضیح دهیم که چرا انجام این کار ایده خوبی نیست. درابتدا، به مفهوم مشترک سردکن و فریزر پرداخته و سپس تفاوت‌های اساسی آن دو را خواهیم گفت.

سردکن و فریزر: یک موضوع مشترک

سردکن و فریزرها برحسب عایق‌کاری محیطی بسته که دمای داخلی آن با بیرون متفاوت است، مفهوم مشترکی دارند.

تفاوت اساسی سردکن و فریزر

تفاوت اول: عملکرد دما

تفاوت قابل‌توجه سردکن و فریزر در تفاوت کارکرد دما است. سردکن‌ها در دمای بالاتر از یک درجه سانتیگراد (۳۴ درجه فارنهایت) کار می‌کنند، درحالی‌که فریزرها در دمای منفی صفر درجه سانتیگراد (۳۲ درجه فارنهایت) کار می‌کنند. این تفاوت عملکرد دما، مستلزم ضخامت متفاوت عایق ساندویچ پانل در دیواره‌ها و سقف، عایق‌کاری و گرمایش کف است.

تفاوت دوم: عایق‌کاری کف

به طور معمول، سردکن‌ها نیازی به عایق کاری و گرم شدن کف ندارند، اما اغلب نصب‌کننده‌ها یک شکستگی برای پل حرارتی پیرامونی قرار می‌دهند.

از طرف دیگر، فریزرها به عایق کف نیاز دارند. به یاد داشته‌باشیم که دما در فریزرها زیر صفر درجه سانتیگراد (۳۲ درجه فارنهایت) است. بیایید ببینیم اگر کف فریزر را عایق نکنیم چه اتفاقی می‌افتد.

آیا فریزر به عایق کف نیاز دارد؟

عایق‌کاری و گرمایش کف

اگر در کف عایق و سیستم گرمایشی قرار ندهیم، رطوبت داخل فریزر هنگام برخورد با کف فریزر یخ می‌زند. بنابراین کف زمین یخ‌زده و گسترش می‌یابد و لکه‌های یخی ایجاد می‌کند. این یخ‌زدگی باعث بالا آمدن کف صفحه می‌شود و به پایه و اساس سازه آسیب می‌زند. متاسفانه، این موضوع به یک‌باره اتفاق می‌افتد و آسیب آن شدید و هزینه تعمیر آن به شدت گران است.

عایق بخار

نقش مهم دیگر را عایق بخار دارد. برای جلوگیری از نفوذ رطوبت از بیرون به داخل فضای اتاقک سرد، عایق بخار باید مداوم باشد. ببینیم هنگامی که رطوبت از طریق عایق بخار نفوذ می‌کند چه اتفاقی می‌افتد.

در این‌جا به تفاوت دیگر میان سردکن و فریزر می‌پردازیم. در سردکن‌ها، رطوبت متراکم شده و آب تشکیل می‌دهد، که می‌توان کف آن را تخلیه کرد. برعکس در فریزر، رطوبت به یخ تبدیل می‌شود؛ که ممکن است قطعه یخ‌هایی برروی کف تشکیل داده و آن را لغزنده نشان دهد و یا خواندن بارکدها را سخت کند. یخ‌زدگی ممکن است خسارات بسیار شدیدی ایجاد کند. ممکن است اتصال ساندویچ پانل فلزی عایق‌شده را بپوشاند و اتصالات را گشاد کند. ممکن است روی سقف داخل به شکل یک تکه سخت دربیاید و بیفتد و به تعمیرکاران صدمه بزند و یا به قفسه‌ها آسیب برساند.

نتیجه

دانستن تفاوت‌های اساسی بین سردکن و فریزر کمک می‌کند تا بفهمید که چرا تبدیل سردکن به فریزر فکر خوبی نیست. در نتیجه، از همان ابتدا مبلغ زیادی از پول‌تان را صرفه‌جویی کرده‌اید. در نتیجه می‌توان از بسیاری از مشکلات در سردکن‌ها چشم‌پوشی کرد، درحالی‌که در فریزرها چنین نیست. افراد بی‌تجربه فکر می‌کنند فقط موضوع درجه حرارت است؛ آن‌ها از جدی گرفتن رطوبت غفلت می‌کنند.

 

این مطلب برای شما چقدر مفید بود؟

0 از 5 ستاره (0 رای)

بازگشت

دیدگاه‌ها

افزودن یک دیدگاه

لطفا جمع 3 و 9 را محاسبه نمایید.