مقایسه ساندویچ پانل سقفی با ورق پروفایل سقفی

توسط

فولادغرب

این روز ها مردم تمام توان خود را برای کاهش میزان انرژی مصرفی بکار می گیرند. حال، این کار یا به هدف حفظ محیط زیست انجام می شود، یا برای صرفه جویی در هزینه ها. پیشرفت های زیادی در راستای افزایش کیفیت عایق بندی خانه ها انجام گرفته است. در این میان، بنظر می رسد ورقه های ساندویچ پانل سقفی پر طرفدار باشند. این راهنما به هدف معرفی آنها و مقایسه شان با ورقه های معمولی سقف است.

 

مقایسه ساندویچ پانل سقفی با ورق پروفایل سقفی

ورقه های ساندویچی سقف چیستند؟

ورق های عایق بندی شده، یا ورق های ساندویچی، نوعی از ورق‌های ساندویچ پانلی هستند که به دلیل مزایای شان نسبت به ورق های معمولی سقف، در ساختمان سازی بسیار پر طرفدار شده اند. شکل ظاهری این ورق ها مشابه ساندویچ بستنی است. دو رویه ای که در طرفین قرار دارد از نوعی چوب سخت ساخته شده است، و "بستنی" آن نیز که بین این دو رویه را پر می کند، یک عایق قدرتمند و سبک شبیه استیروفوم، پولیستیرین یا مواد مشابه دیگر است.

 

مزایای ورقه های ساندیویچی سقف

این پانل های سقفی مزایای مختلفی دارند:

شاید مهمترین سود شان، صرف جویی مؤثر در مصرف انرژی باشد. با توجه به اینکه از چند لایه تشکیل شده اند، نسبت به پانل های معمولی چوبی از گرما بهتر نگه داری می کنند. هر دو بخش بیرونی و داخلیِ پانل های ساندویچی، به تنهایی قابلیت محافظت گرمایی بالایی دارند، و به این ترتیب هنگامی که این دو لایه با هم مورد استفاده قرار می گیرند، کارآیی شان از پانل های معمولی و متداول سقف بیشتر خواهد بود.

این نه تنها کمک می کند خانه شما گرم بماند، می تواند در هزینه نیز صرفه جویی کند. این پانل ها گرمای از دست رفته از سقف را به حد اقل می رسانند. این یعنی شما مجبور نیستید بخاری خود را برای مدتی طولانی، و روی درجه ای بالا تنظیم کنید. به این ترتیب در هزینه سوخت صرفه جویی می شود و در نهایت، بعد از مدتی به مقرون به صرفه بودن شان نیز پی می برید.

یکی دیگر از راه های صرفه جویی در پول، کاهش هزینه کارگران است. پانل های ساندویچی نسبت به پانل های معملی سبک تر هستند و آسان تر نصب می شوند. این یعنی برای نصب شان به مردان کمتری نیاز خواهد بود، و کار خیلی زود تر از آنچه فکرش را می کردید تمام خواهد شد.

علاوه بر آن، طول عمر شان نیز بالا و در حدود ۵۰ سال است. با توجه به اینکه هوا نمی تواند داخل شان نفوذ کند، این خود احتمال پیدایش کپک و تغییر شکل های ناهنجار را در این پانل ها پایین می آورد.

اشکالات پانل های ساندویچی

هرچند این محصولات کیفیت بالایی دارند، اما از اشکالاتی نیز برخوردار هستند که شما باید از آن آگاه باشید:

با اینکه زیاد اتفاق نمی افتد، ولی این چیز عجیبی نیست که موش ها و حشرات وسط این ورقه های ساندویچی سبک وزن را سوراخ کنند و مشکلات مختلفی به وجود آورند. استفاده از حشره کش ها و پایین آوردن سطح رطوبت می تواند در حل این مشکل یاری رسان باشد.

در صورت پیش آمد آتش سوزی، ممکن است این ورقه ها به دلیل ضعف بیشتری که نسبت به ورقه های معمولی در برابر آتش دارند، مشکل ساز شوند. پوشاندن آنها با ماده ای مثل سنگ گچ، باعث می شود عملکرد بهتری از خود نشان دهند.

آنها گرانتر از ورقه های معمولی هستند.

مقایسه هزینه و کیفیت

هنگامی که قرار است برای ورق های سقف خانه تان تصمیم بگیرید، بحث کیفیت و هزینه مطرح می شود. هرچند ورق های معمولی ارزان تر هستند، با این همه پانل های ساندویچی عملکرد بهتری دارند، و مزایای بیشتر شان، قیمت بالا تر آنها را توجیه می کند. اما در نهایت، انتخاب با شماست.

این مطلب برای شما چقدر مفید بود؟

0 از 5 ستاره (0 رای)

بازگشت

دیدگاه‌ها

افزودن یک دیدگاه

لطفا 7 و 1 را با هم جمع نمایید.