ویژگی‌های اتاق تمیز

توسط

فولادغرب

اتاق تمیز یا کلین روم، اتاقی است که میزان تراکم ذرات هوا در آن قابل کنترل باشد و به نحوی ساخته شود که تعداد ذرات معلق در فضا از حد مجاز بیشتر نشود و پارامترهای مرتبط دیگر از جمله دما، رطوبت و فشار نیز تحت کنترل قرار گیرد. اتاق تمیز اصولا به محیطی گفته می‌شود که جهت تولید و یا تحقیقات علمی و صنعتی در آن فعالیت‌هایی صورت می‌گیرد و در این محیط مقدار آلاینده‌­های زیست محیطی بسیار پایین­‌تر از حد معمول فضای یک محیط بسته می‌باشد. آلاینده‌های معمول عبارتند از: گرد و غبار، میکروب‌ های معلق در فضا و بخار مایعات محیطی.

اتاق تمیز در چه صنایعی کاربرد دارد؟

با پيشرفت‌هايی كه روز به روز در ابعاد گوناگون علمی و صنعتی حاصل می‌شود تجهيزات و دستگاه­‌های بسيار حساس و دقيق ساخته می­شود كه بدون داشتن اتاق تميز يا كلين روم ساخت آن­ها امکان پذیر نيست.

اتاق تمیز در ایران در صنایع داروسازی، صنایع خودرویی، کامپیوتر، صنایع فضائی، صنایع غذائی، صنایع اپتیک، ساخت دی‌وی‌دی و الکترونیک و بسیاری صنایع دیگر استفاده می‌شود.

اتاق تمیز چه ویژگیهایی دارد؟

اتاق تمیز باید داراي سيستم فيلتراسيون و تهويه هوا باشد تا بتواند به طور مداوم هواي بدون ذرات را وارد اتاق کند. فرآيندهايي که در اتاق تمیز انجام مي شود باید به گونه اي طراحي شده باشند که تا باعث ایجاد ذرات معلق نشوند. افرادي که در آن حضور دارند باید به گونه اي لباس بپوشند که هيچ گونه ذره ای از آن عبور نکند و همچنين خود لباس نيز ذرات را توليد نکند. قوانين اتاق تمیز به گونه اي باشند که انتقال ذرات در مناطق خاص به حداقل ممکن برسند. و در نهایت اتاق تمیز باید از موادي ساخته شده باشد که باعث ايجاد ذرات معلق نشود و ذرات را پخش نکند.

نحوه کارکرد اتاق تمیز به چه صورت است؟

سیستم تهویه مطبوع اتاق تمیز به گونه ای طراحی می شود تا علاوه بر جریان یافتن هوای تازه از بیرون، آلودگی ها از آن حذف شود. برای این منظور از وسایل سرمایش و گرمایشی چون چیلرهای تراکمی، بویلرها و از هواسازهای هایژنیک استفاده می شود تا رطوبت و دمای مورد نیاز هوا را تامین کنند و نیز هوای آن را از فیلترهای مختلف رد کنند تا مجددا قابل استفاده شود.

چه نوع مصالحی برای ساخت اتاق تمیز مناسب هستند؟

مصالحی که برای ساخت اتاق تمیز به کار می روند، باید صاف و تمیز بوده، عایق باشند، در برابر مواد شیمیایی مقاوم باشند، سبک باشند و از ورود هر گونه هوا به داخل اتاق جلوگیری کنند. ساندویچ پانل ها به دلیل اینکه تمام ویژگی های فوق را دارند به صورت گسترده در اتاق های تمیز مورد استفاده قرار می گیرند. با توجه به ویژگیهای گفته شده، تولید ساندویچ پانل های اتاق تمیز دقت بیشتری را می طلبد که شرکت نوردکاران فولاد غرب با توجه به سالها تجربه تولید این نوع از ساندویچ پانلها در این زمینه محصولاتی با کیفیت عالی را به مشتریان خود ارائه می دهد. برای دریافت مشاوره در زمینه ساخت اتاق تمیز، با کارشناسان شرکت فولاد غرب تماس بگیرید.

بازگشت