تاریخچه‌ی سردخانه

توسط

فولادغرب

از زمان های دور حفظ مواد غذایی ، میوه و سبزیجات به یکی از دغدغه های بشر تبدیل شده بود که روش های مختلفی برای حفظ این مواد غذایی و سایر مواد فاسد شدنی در پیش گرفته شده بود که می توان به روش هایی مانند خشک کردن ، و یا عایق کاری هایی از سفال اشاره کرد.

با پیشرفت تکنولوژی و ظهور سردخانه ها نقل و انتقال مواد فاسد شدنی و غذایی و حفظ آنها چه برای تولید کنندگان ، چه شرکت های ترانزیت و واسطه ها آسان شد. از سال 1872 به کمک علم تبرید صنعتی آغاز شد ( با استفاده از سیستم مکانیکی تولید سرما با آمونیاک )

اهمیت سردخانه در صنعت

وجود سردخانه یکی از مهم ترین فاکتور های سنجش رشد فناوری در یک کشور محسوب می شود. که شامل تعداد واحد های سردخانه ، سردخانه های ویژه ی حمل و نقل و سردخانه های نگهداری می باشد. از سال 1930 نیز به واسطه ی تولید فریون ها استفاده از آن در سیستم های خانگی و تجاری به شکل گسترده ای شکل گرفت.

اولین سردخانه

دستگاه سیکل تراکمی تبرید در سال ۱۸۳۴ ساخته شد که برای سردخانه ها و آبجوسازی ها استفاده شد. از آمونیاک برای سیکل تراکمی اولین بار در فرانسه استفاده شد. و ده سال بعد از همین برای ساخت دستگاه یخ ساز مصنوعی استفاده گردید در سال ۱۸۷۲ اولین دستگاه ثبت اختراع شد. و از سال ۱۹۰۰ اولین خط تولید این دستگاه ها تجاری سازی شده و در صنایع های مختلف و موارد نگهداری استفاده شد. بیست سال بعد پس از ثبت اختراع برای درست کردن پاتیناژ از این دستگاه ها استفاده شد و در سال ۱۹۳۰ در زمینه تهویه استفاده شد. در حال حاضر از سیکل تراکمی تبرید در موارد بسیاری استفاده می شود که می توان به موارد زیر اشاره کرد :

سردخانه های بالای صفر و زیر صفر ، کارخانه های یخ سازی ، تونل های انجماد مواد گوشتی و طیور ، لبنیات و مواد شیمیایی.

تعریف سردخانه

مکانی برای سرد نگه داشتن کالا را سردخانه می گویند. که شامل مجموعه ای از زیرساخت ها برای جلوگیری از فساد مواد مختلف و نگهداری و محافظت آنها از تجزیه و نابودی ایجاد شده اند در کنار آن مهمترین وظیفه ی یک سردخانه حفظ کیفیت مواد داخل آن می باشد.

انواع سردخانه

سردخانه ها در کل می توان به چهار دسته تقسیم کرد :

  • سردخانه های خانگی ( همان یخچال های خانگی که در تمامی خانه ها موجود است )
  • سردخانه های موجود در مغازه ها
  • سردخانه های صنعتی: برای کارخانجات عظیم استفاده می شود. ( شرکت نوردکاران فولادغرب عرضه کننده ی بهترین ساندویچ پانل های سردخانه ای صنعتی در کشور می باشد ).
  • سردخانه های تجاری: شامل مکان های اقامتی، تفریحی و.... ( شرکت نوردکاران فولادغرب عرضه کننده ی بهترین ساندویچ پانل های سردخانه ای تجاری در کشور می باشد ).

اجزای اصلی سردخانه

  • کمپرسور
  • کندانسور
  • اواپراتور
  • شیرهای انبساط

علاوه بر تقسیم بندی ارائه شده مبنی بر نوع مصرف و کاربری انواع سردخانه ها می توان به لحاظ مواد مورد استفاده برای سردنگه داشتن سردخانه نیز این بحث را بررسی کرد. که به دودسته آمونیاکی و فریونی تقسیم بندی می شود. و یا به لحاظ میزان دما سردخانه های بالای صفر و زیر صفر را نیز می توان تقسیم بندی دیگری به لحاظ دمایی در نظر گرفت.

بازگشت