سردخانه چیست و در کجا کاربرد دارد؟

توسط

فولادغرب

سردخانه به مکانی گفته می شود که برای حفظ و مراقبت از اشیا و اجسام درون آن، دمای آن بایستی همواره پایین و قابل تنظیم باشد تا از اشیا و اجسام داخل ان مراقبت به عمل آید. سرد خانه در صنایع مختلفی همچون کارخانه های تولید مواد غذایی، بیمارستانها، شرکتهای دارویی و … کاربرد دارد.

انواع سردخانه کدام اند؟

سردخانه ها را با توجه به موارد مصرف مشخصات فنی متفاوتی دارند.
می توان آن ها را در 4 گروه جای داد: سردخانه بالای صفر، سردخانه پائین صفر، سردخانه دو مداره و سردخانه متحرک. برای حفظ دمای سردخانه در دماهای پائین تر به انرژی بیشتری نیاز داریم. در نتیجه اهمیت عایق کاری مناسب جهت جلوگیری از هدر رفتن انرژی در دماهای پائین تر بیشتر می شود.

چرا از ساندویچ پانل برای ساخت سردخانه استفاده کنیم؟

یکی از مهمترین نکاتی که در ساخت سردخانه باید به آن توجه کنیم، رعایت اصول کاهش مصرف انرژِی در سردخانه است. استفاده از مصالحی که باعث کاهش مصرف انرژی در سردخانه می شود یکی از بهترین راهکارها جهت کاهش مصرف انرژی در سردخانه هاست. ساندویچ پانل در سردخانه ها چون ضریب انتقال حرارت پایینی دارند، دمای درون سردخانه را در مقدار معینی ثابت نگه می دارد .

دیگر مزایای استفاده از ساندویچ پنل در سردخانه عبارتند از:

  • حمل و نقل راحت و نصب و اجرای سریع
  • استاندارد بودن برای استفاده در انبارهای مواد غذایی و بهداشتی که رغایت اصول بهداشتی بسیار مهم و حیاتی می باشد.
  • شست و شوی راحت ساندویچ پنل.
  • مقاومت بالا و عمر مفید بالا

چه مصالحی در ساندویچ پانل سردخانه ای به کار می روند؟

ساندویچ پانل‌ها از ۵ لایه تشکیل می‌شود. دو لایه محافظ درونی و بیرونی و دو لایه چسب مخصوص.

سه نوع روکش مورد استفاده در ساندویچ پانل سردخانه ای عبارتند از: ورق گالوانیزه و ورق آلومینیوم و ورق آلوزینک.  معمولا از ورقهایی که شادولاین نبوده و برجستگی و فرو رفتگی کمتری دارند در اتاق‌های تمیز و سردخانه استفاده می‌شود. عایق به کار رفته در ساندویچ‌ پانل نیز در نوع سردخانه ای معمولا از پلی اورتان بوده و در موارد دیگر از پلی استایرن، پشم شیشه، پشم سنگ و یا چوب استفاده می‌شود.

پلی استایرن: مزایای این نوع از ساندویچ پانل ها عبارتند از قیمت پایین و به‌صرفه ازنظر اقتصادی، امکان تولید در رنگ‌های مختلف ، کم‌وزن و سبک ، امکان تولید در اشکال ، قالب‌ها و ضخامت‌های گوناگون ، سهولت و سرعت در جابه‌جایی ، نصب و قابلیت باز و بسته کردن آن و نیز قابلیت بازیافت.

معایب این نوع از ساندویچ پانل ها عبارتند از عایق حرارتی ضعیف‌تر نسبت به پلی یورتان و در مکان‌هایی که نیاز به جلوگیری کامل از ورود هوا هست توصیه نمی‌شوند. پلی استایرن نسبت به پلی یورتان ساختار ضعیف‌تری دارد . نسبت به پلی اورتان در مقابل آتش و حریق مقاومت کمتری دارد . اگر ضخامت پلی استایرن را بیشتر کنیم مقاومت آن در برابر آتش بالا می‌رود . عایق خوبی برای الکتریسیته است .

پلی اورتان: به دلیل ویژگیهایی که دارد استفاده از ساندویچ پانل های پلی اورتان هزینه های برق مصرفی سردخانه ها را به میزان چشمگیری کاهش میدهد. پلی اورتان ماده‌ای کاملاً سخت و شکننده می باشد. به همین علت به تنهایی قابل استفاده نمی‌باشد، با ساندویچ کردن این ماده بین دو لایه ورق فلزی با مقاومت کششی بالا به خواص مکانیکی مورد نظر دست پیدا می‌کنیم.

نحوه ساخت سردخانه با استفاده از ساندویچ پنل به چه صورت است؟

ساندویچ پانل های سردخانه ای تولیدی شرکت فولاد غرب بصورت فاق و زبانه دوبل به هم متصل می شوند و به گونه ای طراحی شده اند که پس از چفت شدن در کنار هم به صورت یک دیوار یکپارچه عمل میکنند. همچنین درزگیری و چفت شدن هرچه بیشتر پانل ها، از قفل های پانلی استفاده مینماید.

این قفل ها در دل ساندویچ پانل ها بصورت نر و ماده قرار داده شده و در هنگام نصب به هم چفت میشوند که این سیستم امکان عبور هوا را به حداقل ممکن میرساند. همچنین از ویژگی های این پانل ها سرعت در مونتاژ و امکان جدا سازی و نصب مجدد در صورت نیاز به افزایش فضا است.

سردخانه ای که ساختاری نری و مادگی دارد و باعث کم‌ترین میزان تبادل حرارتی میشود بهترین گزینه در ساخت سردخانه‌ ها می باشد.

مشخصات فنی ساندویچ پانلهای سردخانه ای شرکت فولاد غرب چیست؟

  • نوع و ضخامت ورق (لایه های بیرونی): ورق گالوانیزه رنگی از ضخامت 0.35 الی 0.50 میلیمتر
  • نوع فوم (لایه درونی): پلی استایرن و پلی یورتان
  • عرض پانل: 92 الی 117 سانتی متر
  • طول پانل: دلخواه مشتری
  • ضخامت ساندویچ پانل: از 80 میلیمتر الی 200 میلیمتر

مشخصات فنی موثر در قیمت ساندویچ پانل سردخانه ای کدام است؟

به طور کلی قیمت ساندویچ پنل به ضخامت و نوع مواد به کار رفته در آن بستگی دارد.

برای مشاوره و درخواست قیمت ساندویچ پانلهای سردخانه ای با کارشناسان فروش شرکت فولاد غرب تماس بگیرید.

بازگشت