ساندویچ پانل مرغداری

قیمت ساندویچ پانل مرغداری

ساختمان‌های مرغداری بایستی به طریقی ساخته شوند که در زمستان گرم و در تابستان خنک باشد. رعایت اصول صحیح ساختمان و عایق بندی سقف و دیوارها و وجود دستگاه‌های تهویه مناسب از تراکم رطوبت جلوگیری می‌کند و مانع مرطوب شدن بستر شده، به این ترتیب از شیوع بیماری‌های انگلی از جمله کوکسیدوز جلوگیری به عمل  می‌آورد.

طراحی سالن و تجهیزات مرغداری باید به گونه‌ای باشد که بتوان به آسانی و به نحو موثر آنها را تمیز کرد سالن‌های پرورش باید دارای کف بتونی، سقف و دیوارهای قابل شستشو و کانال‌های تهویه قابل دسترس بوده، فاقد ستون و مهارهای افقی باشند.

سوله‌های مرغداری را در ابعاد گوناگون می‌سازند، اما استانداردترین اندازه سالن را می‌بایست در عرض ۱۲ متر و طول حداقل ۷۵ متر ساخت. ارتفاع سالن را نیز از زمین تا لبه سقف ۲٫۵ الی ۳ متر در نظر بگیرید وسط سقف سوله نیز از لبه تا وسط سوله نیم متر بالاتر بیاید، بدین معنی که اگر دیوار سوله ۲٫۵ متر ساخته‌شده است مرکز سقف سوله از کف ۳ متر ارتفاع داشته باشد.

ساندویچ پانل مرغداری

برنامه دما و رطوبت

بطور کلی اصل اساسی در تنظیم دما، راحتی و آسایش جوجه است یعنی اینکه جوجه بال‌هایش را به دلیل گرما از هم باز نکند و از طرف دیگر جوجه‌ها متراکم نشوند و پراکندگی یکنواخت را در سطح سالن داشته باشند. نه کنار دیواره ها و مکان‌های خنک تر تجمع کنند و نه مقابل دستگاه‌های گرم‌کننده جمع شوند. دمای طبیعی بدن طیور حدود ۴۱ درجه سانتی گراد است و درجه حرارت مطلوب در سالن‌های مرغداری همواره کمتر از این مقدار است.

الیاف پشم شیشه به صورت سوزنی شکل بوده و متاسفانه در صورت ورود به ریه، خارج نشده و تنفس زیاد ذرات معلق آن می‌تواند باعث ایجاد بیماری‌های تنفسی شود. تماس پشم شیشه با پوست نیز باعث خراشیدگی شده و باعث بوجود آمدن مشکلاتی می‌گردد.

پشم شیشه از نوع عایق‌های سلول‌باز بوده و رطوبت محیط را جذب می‌کند که باعث کاهش خاصیت عایق بودن آن می‌شود. همچنین در مجاورت با بخار آب و خصوصاً سطوح گرم تولید اسید سیلیسیک کرده و نیز در الیاف آن باکتری‌ها و قارچ‌ها تکثیر پیدا می‌کنند. به همین دلیل امروزه با استقبال کمتری روبرو است. از این رو استفاده از عایق ساندویچ پانل توصیه می‌گردد که مزایای استفاده از ساندویچ پانل در ساختمان مرغداری و دامداری به شرح زیر است:

 1. عایق حرارتی مناسب جهت جلوگیری از اصلی‌ترین عامل مرگ و میر طیور
 2. کاهش زمان و هزینه‌های اجرایی پروژه به کمترین مقدار
 3. تامین دمای حرارت و برودت سالن مرغداری
 4. تامین شرایط محیطی یکنواخت در سالن جهت استفاده بهینه از فضای سالن
 5. سهولت در تعمیر و نگهداری مرغداری
 6. سبک‌سازی ساختمان و کاهش خسارت‌های ناشی از زلزله
 7. مقاومت در برابر حریق
 8. خاصیت آنتی باکتریال جهت بهداشت محصولات گوشتی
 9. قابلیت شستشو و حفظ نظافت به بهترین شکل ممکن
 10. قابلیت تولید در ابعاد مختلف جهت کاهش نقاط اتصال و افزایش بهداشت
 11. صرفه‌جویی در هزینه‌ها از بابت مصرف انرژی و هزینه‌های ساخت و ساز