سازه سبک LSF چیست و چه مزایایی دارد؟

توسط گروه آموزش

سازه سبک LSF یا Lightweight steel framing، روشی جدید برای ساخت سریع و آسان ساختمان‌های بدنه فلزی مدرن است. این فناوری ساختمان پیش‌ساخته با توسعه فناوری‌های جدید، عایق‌ها، روش‌های ساخت‌و‌ساز و اثربخشی هزینه تولید، راهی طولانی را طی‌کرده‌است. سازهای LSF مزایایی مانند دوام طولانی‌مدت و کارآمدی را تضمین می کند.

فهرست محتوا

سازه سبک LSF چیست؟

LSF یا سازه سبک فولادی، سیستمی است که به دلیل عملکرد فوق‌العاده و ویژگی‌ها و مزایای آن نسبت به سایر مصالح ساختمانی، به طور گسترده‌ای استفاده می‌شود. LSF مصالحی انعطاف‌پذیر، متنوع و سبک وزن است و برای ساختمان‌هایی ایده‌آل است که تا شش طبقه ارتفاع دارند. با الزامات بسیاری که در ذهن نسبت به این مصالح ساختمانی در این دنیای پر‌سرعت است، مهندسان، معماران، سازندگان و پیمانکاران نیز به سرعت و کم‌بودن هزینه‌ی آن نیاز دارند.

دو نوع روش ساخت LSF وجود دارد:

  • نوع اول، روش بدنه‌‌ی گرم است. این نوع در قسمت بیرونی سازه بدنه فولادی عایق دارد، اما در داخل بدنه یا بین داربست‌ها عایقی وجود ندارد.
  • نوع دوم ساختمان ترکیبی است. در این نوع است که هم در داخل و خارج و هم بین هر یک از اجزای فولاد، عایق قرار دارد.

برای هر دو مزایا و معایبی است. به عنوان مثال، بدنه‌ی گرم از عایقی که درجه حرارت بالقوه را سردتر می‌کند، حداکثر بهره را نمی‌برد. با این حال، نوع ترکیبی به دلیل لایه‌های اضافی عایق، خطر تراکم را افزایش می‌دهد اگرچه این امر با لایه کنترل بخاری در طرف گرم به راحتی قابل اصلاح است.

ویژگی‌ها و مزایای LSF

چرا صنعت ساخت‌وساز از این نوع مصالح استفاده می‌کند؟ ساخت‌وساز اسکلت فلزی، نمایانگر جهش بزرگی رو به جلو است اما چیزی که مزایای سیستم ساخت قدیمی‌تر را حفظ می‌کند:

  • مانند ساختمان‌های بدنه چوبی، قاب‌بندی فولادی سبک بیرون خانه به صورت پیش‌سازی‌شده نیز تولید می‌شود. این کار به تولیدکنندگان این امکان را می‌دهد تا محصول طراحی‌شده و مهندسی‌شده خود را با بالاترین استانداردها ارائه دهند.
  • ساخت‌وساز بدنه در بیرون خانه، زمان نصب سریع را ممکن می‌سازد تا هر چه زودتر پوششی خشک را ایجاد کنند. این به معنای رفع اساسی مرحله پایان خارجی است و امکان شروع سریع اتصالات داخلی را فراهم می کند.
  • ساخت‌وساز در محل باعث می‌شود تا بناسازی ساختمان جدید، سریع، آسان و نسبتاً بدون زحمت انجام شود، که در انجام این کار سرعت و استحکام لازمه‌ی آن هستند.
  • برخلاف سایر مصالح ساختمانی، ساخت‌و‌ساز و توسعه در اثر شرایط نامساعد آب و هوایی یا شرایط نامناسب کاری به تاخیر نمی‌افتد.
  • به دلیل ساختار سبک آن، فشار وزن کمتری به زیربنای ساختمان وارد می‌شود. این مورد در توسعه سقف‌های پشت‌بام و بازتوسعه محل‌هایی که زمین بایر هستند، بسیار مهم و حیاتی است.
  • این نوع از مصالح امروزه به دلیل عملکرد حرارتی فوق‌العاده و استحکام ساختاری به طور گسترده‌ای مورد استفاده قرار می‌گیرد. از بسیاری جهات، انتخاب این مصالح انتخابی زیست محیطی است که موجب دوام طولانی در استفاده از ساختمان می‌شود.

طبیعتاً ورق فولاد نسبت به چوب مزایای اساسی بسیاری دارد، در حالی که این مصالح از همان ایده‌ای استفاده می‌کند که در ساختمان‌های بدنه چوبی استفاده شده‌است. بزرگترین مزیت آن این است که ظرفیت تحمل بار بسیار بالاتری نسبت به حتی سخت‌ترین چوبها دارد. این به آن معنا است که به مواد اولیه خام کمتری نیاز است و نتیجه نهایی کار، فضای کف بسیار بیشتری دارد که مستلزم تیر‌آهن‌ها و ستون‌های کمتری برای نگه‌داشتن سازه است.

مزایای استفاده از LSF نسبت به سایر روش‌های ساخت‌وساز

بدنه فولادی سبک چندکاربردی است

LSF عمدتاً برای املاک تجاری مانند ساختمان‌های اداری و نمایشگاه‌ها مورد استفاده قرار می گیرد. اما در خوابگاه‌های دانشجویی و اماکن گردشگری کم‌ ارتفاع و گاها در ساختمان‌های مسکونی دائم نیز به کار برده می‌شود. این مصالح امکان شخصی‌سازی داخلی و خارجی را نیز بوجود می‌آورد. بنابراین طراح یا معمار می تواند فضای کاری را تقریباً با هر طرح مناسبی تطبیق‌دهد و به محدودیت‌ قابلیت‌های آن‌ها پی ببرد. استفاده از راهکار نمای خارجی سبک روکشدار دینامیک نیز روش‌های نوین ساخت‌وساز را مورد تحسین قرار می‌دهد.

از جهت اشغال فضا، ساخت‌وسازهای سبک به همراه فضای باز، مزیت متمایزی را برای دیگر ساختمان‌های فرضی ارائه می‌دهند. از این جهت فضا امتیاز ویژه‌ای دارد که با روش‌های ساخت‌وساز محدود شده‌است. قبلاً در مورد ساختمان‌های بدنه چوبی بحث کرده‌ایم؛ LSF همانند چوب در معرض تغییراتی قرار ندارد که بر پایه دما و آب رفتگی است.

ایمنی و انعطاف‌پذیری بدنه فولادی سبک

آزمایش دقیق در سال 2016، با استفاده از بخش داربست کانال‌ فلنج توخالی جدید (HFC) و داربست LCS (بخش کانال لوله‌دار)، مقاومت بیشتری در برابر آتش‌سوزی نسبت به ‌LSF نشان داد. LSF سطح عملکرد بالای قابل توجهی را نسبت به بیشتر مصالح ساختمانی دیگر به ثبت رساند. با LSF آتش‌سوزی به آسانی منتشر نمی‌شود و در صورت انتشار نیز زیاد آسیب نمی‌بیند.

انعطاف‌پذیری در مورد ساختمانی حائز اهمیت است که سال‌ها برای هدف خاصی بنا شده‌است؛ حتی پس از یک حادثه مهم (مانند آتش سوزی) که فشار بیش از اندازه‌ای را بر سازه وارد خواهد کرد. LSF بارها ثابت کرده‌است که موجب گسترش آتش‌سوزی نمی‌شود. این مصالح در برابر بار اضافی، آلودگی بیرونی، هوازدگی و سایر آسیب‌ها بسیار مقاوم است.

LSF از مصالح قابل بازیافت استفاده می‌کند

فولاد از قبل یکی پایدارترین مصالح ساختمانی بوده و همیشه خواهدبود. علاوه بر این فولاد یکی از قابل بازیافت‌ترین مواد است. «پایداری» در قرن ۲۱، نقطه فروش مهمی برای سازمان ساخت‌وساز، معماران و طراحانی است که آگاه به محیط زیست هستند (نه به جهت یادآوری مشتریانی که این مزایای ساختمان پایدار را تشخیص می دهند).

ماهیت فولادی که در ساخت‌وساز مورد استفاده قرار می‌گیرد این است که برخلاف بسیاری از مصالح ساختمانی دیگر، با وجود مصالح زائد کمتری که به محل دفن زباله‌ها می‌رود، بی نهایت قابل بازیافت است.

این مطلب چقدر برای شما مفید بود؟

5 ستاره (1 رای)

بازگشت به لیست بلاگ

دیدگاه‌ها

افزودن یک دیدگاه

لطفا 3 و 8 را با هم جمع نمایید.