خطرات سازه‌های ساندویچ‌پانلی

توسط

درطول چند دهه گذشته، استفاده‌از «ساندویچ پانل‌ها» در ساخت‌وساز افزایش‌یافته است. آن‌ها ارزان، سبک، استقرارشان آسان، بهداشتی و عایق حرارتی فوق‌العاده‌ای هستند. درحالی‌که منبع آغاز آتش نیستند، اما به‌علت عملکرد خطرناکشان در آتش درگسترش سریع آتش نقش دارند.

«ساندویچ‌پانل» چیست؟

ساندویچ‌پانل متشکل‌از هسته‌ای از ماده عایق است که بین دو لایه فلزی، معمولاً فولادی یا آلومینیومی محصور‌شده‌ و تحت فشار به‌هم متصل شده‌است. مواد عایق ممکن‌است قابل‌اشتعال یا غیرقابل‌اشتعال باشند. فهرستی از مواد مورد استفاده، از بدترین تا بهترینشان و قابلیت اشتعال آن‌ها به‌شرح زیر است:

پلی‌استیرن گسترده یا پلی‌اتیلن (‏بسیار قابل‌اشتعال)
چسب پلی استر تقویت‌شده با شیشه1 (‏قابل‌اشتعال)‏
پلی یوریتن یا پلی ایزوسیانات (‏قابل‌اشتعال)
‏الیاف پشم‌شیشه‌ یا پشم‌سنگ (‏غیرقابل‌اشتعال).
چرا خطرناک هستند؟

سازه‌های ساخته‌شده از ساندویچ پانل، حالت خود را در آتش حفظ نمی‌کنند و پانل‌ها ممکن است در گسترش آتش نقش داشته‌باشند. هسته‌های پلی‌استیرن و پلی‌اتیلن در حدود 93 درجه سانتی‌گراد شروع به ذوب‌شدن می‌کنند که این‌موضوع به‌آن‌ها امکان این را می‌دهد تا جریان یابند و آتش را مانند مایعی قابل‌اشتعال تغذیه کنند. پلی یوریتن، پلی ایزوسیانات و FRP در محدوده 343 درجه سانتی‌گراد تا 538 درجه سانتی‌گراد مشتعل می‌شوند. تمام این مواد دودی سیاه همراه با دوده در زمان سوختن آزاد می‌کنند. در شرایط مناسب خواه فرمول آن‌ها دارای کند‌کننده آتش باشد، خواه نباشد این مواد خواهند سوخت. تمام ساختمان‌های این نوع سازه‌ها توسط سازمان استاندارد جهانی به‌عنوان چارچوب (‏۱) ‏ارزیابی می‌شوند. ساختمان‌های این سازه‌ها در آتش‌سوزی فرو می‌ریزند. ​

پانل‌هایی که از الیاف پشم‌شیشه یا پشم‌سنگ استفاده می‌کنند نمی‌سوزند؛ اما در‌هرحال در آتش فرو می‌ریزند. ساختمان‌های این نوع سازه‌ها توسط سازمان استاندارد جهانی به‌عنوان غیرقابل اشتعال (‏۳) ‏درجه‌بندی می‌شوند. ​

از ساندویچ پانل‌ها در چه جا‌هایی استفاده می‌شود؟

ساندویچ پانل‌ها در صنایع غذایی، سردخانه‌ها، الکترونیک و داروسازی رایج هستند؛ اما تقریباً در هر جایی یافت می‌شوند.

چگونه می‌توان گفت که پانلی قابل‌اشتعال یا غیرقابل‌اشتعال در سازه‌ی ساختمان مورد استفاده قرار گرفته‌است؟

این سوال دشواری است و حتی بازرسان سازمان جهانی استاندارد هم گاهی دچار اشتباه می‌شوند. به‌غیر از بریدن صفحه پانل، بهترین و دقیق‌ترین روش، به‌دست آوردن نام شرکتی است که پانل‌ها را تولید کرده و سپس به‌اطلاعات سازه‌های آن‌ها مراجعه کنیم. ​

برای به‌حداقل رساندن خسارات آتش در سازه‌های ساندویچ‌پانل‌ قابل‌اشتعال چه اقداماتی را می‌توان انجام داد؟

۱. فرآیند‌های خطرناکی که ممکن است منبع اشتعال باشند باید به‌میزان کافی محافظت شوند و دور از پانل‌ها انجام گیرند. جوشکاری، پخت‌وپز، شارژ باتری لیفتراک و نقاشی با اسپری نمونه‌هایی از این فرآیند‌های خطرناک هستند.

۲. تمامی برق عبوری از دیوارها یا سقف‌ها باید در مجرای فلزی محصور باشند. ​

۳. ردیف‌هایی با فضای باز بین انباره و دیوار‌های ساندویچ‌پانلی تعبیه شود.

۴. دیواره‌های داخلی باید از سازه‌های غیرقابل اشتعال باشند تا درجه‌ای از فضای مطمئن را فراهم آورد.

۵. جلوگیری از آسیب ناشی از چنگک لیفتراک به‌پانل‌ها و تعمیر فوری هر‌گونه آسیبی که ممکن است رخ داده باشد.

۶. مواد قابل‌اشتعال نباید درطول دیواره‌های بیرونی سازه ذخیره شوند.

۷. هنگامی‌که قسمت قابل‌توجهی از ساختمان از ساندویچ‌پانل قابل‌اشتعال ساخته شده‌است باید از افشانک‌های حفاظتی سقفی اتوماتیک مناسب استفاده شود. دستورالعمل‌های انجمن بین‌المللی حفاظت از حریق2 ، به‌غیر از ساختمان‌های کاملاً خالی، سازه‌های قابل اشتعال را ملزم‌به استفاده از افشانک‌های حفاظتی سقفی اتوماتیک می‌داند.

سازه‌های ساندویچ پانلی قابل اشتعال را نمی‌توان بیمه نمود، اما برای جلوگیری از فجایع جبران ناپذیر باید اقدامات حفاظتی انجام گیرند.

1 FRP
2 NFPA

این مطلب برای شما چقدر مفید بود؟

0 از 5 ستاره (0 رای)

بازگشت

دیدگاه‌ها

افزودن یک دیدگاه

لطفا جمع 8 و 4 را محاسبه نمایید.

مطالعه مطالب زیر را به شما توصیه می‌کنیم:

در حال حاضر آیتم‌های خبری وجود ندارند.