مزایای سقف‌ و پنل فلزی در سازه‌های کشاورزی

توسط

فولادغرب

سقف‌های شیروانی فلزی برای سازه‌های کشاورزی و دامداری ایده‌آل هستند، به خصوص برای آنهایی کاربری‌شان نگهداری دام‌هایی چون گاو، گوسفند و مرغ است. این سقف‌ها بسیار بادوام هستند و با هرگونه طراحی سازگار و منعطف‌اند که به شما امکان ساخت یک بنای کشاورزی کاربردی، با نما و ظاهری رضایت‌بخش می‌دهد. متن زیر را برای اطلاعات بیشتر درباره مزایای انتخاب این سقف‌ها و عوامل مهم در پرورش دام بخوانید:

چرا بسیاری از ساختمان‌های کشاورزی از سقف‌ و پنل‌های فلزی استفاده می‌کنند؟

  • دوام و مقاوت: سقف‌ و پنل‌های فلزی (ساندویچ پانل) به طور ویژه برای مقاومت و دوام بالا ساخته‌ شده‌اند و می‌توانند دربرابر بادهای شدید، برف سنگین و همچنین دربرابر تگرگ مقاومت کنند. برخلاف سقف‌های چوبی، این سقف‌ها در برابر آسیب‌های وارده از موریانه و سایر حشرات هم مقاومند و البته قابل اشتعال هم نیستند.
  • طول عمر: عمر این سقف و پنل‌های فلزی سه تا چهار برابر بیشتر است و تا شصت سال عمر می‌کنند. سقف‌های فلزی بعد از چند سال قرار گرفتن در معرض آفتاب، برخلاف سقف‌های موجدار فایبرگلاس یا ایرانیت، شکننده نمی‌شوند و دوام خود را حفظ می‌کنند.
  • صرفه‌جویی در هزینه: فلز، نسبت به چوب یا سفال، به علت اینکه نیاز چندانی به تعویض زود به زود ندارد، بسیار کم هزینه‌تر است. طراحی مقاوم پنل‌های فلزی هم، در دراز مدت باعث صرفه‌جویی در هزینه‌ها خواهد شد.
  • پایداری: سقف‌های فلزی ما از مواد باکیفیت تولید می‌گردند، و هنگام پایان عمر بنای شما، به طور صددرصد قابل بازیافتند. می‌توانید از بین رنگ‌های مختلفی که نور آفتاب را بازتاب می‌دهند و باعث خنک ماندن سقف می‌شوند، انتخاب کنید و از گرم شدن محیط داخل ساختمان کشاورزی و دامداری خود جلوگیری کنید.
  • سهولت در نصب: سقف و پانل‌های فلزی را می‌توان برای نصب آسان‌تر تا نزدیک به یک‌چهارم اینچ برش داد. بیشتر این پنل‌های فلزی، مساحتی حدود سه فوت را پوشش می‌دهند که نسبت به دیگر روش‌ها بسیار کارآمدتر است و وقت کمتری می‌گیرد.
  • طراحی منعطف و قابل تغییر: گزینه‌های بسیاری در میان سقف‌های فلزی برای انتخاب وجود دارد؛ ما موارد فراوانی با سبک‌ها، شکل‌ها، برش‌ها، رنگ‌ها و پرداخت‌های مخلتف، برای انتخاب در اختیار شما قرار می‌دهیم.

شکل و برش عمده‌ی این نوع کاربری، مدل "ABC" است که برای دوام بالا طراحی شده و با دو شیار کوچک، مقاومت آن افزایش پیدا کرده‌، و همچنین با راس گردی که دارد، نم و رطوبت را به خود جذب نمی‌کند.

سقف و پنل‌های فلزی به عنوان سرپناه دام

پرورش دام، چالش‌های خاصی را برای سقف‌هایی که داری عوامل لازم برای کاربری‌های مسکونی و تجاری نیستند، به‌وجود خواهد آورد. وقتی می‌خواهید برای طویله و یا سایر مکان‌های سربسته که مخصوص نگهداری حیوانات هستند، از سقف و پنل‌های فلزی استفاده کنید، باید به موارد زیر توجه کنید:

چه چیزی باعث چالش برانگیز شدن نگهداری از مسکن دام می‎‌شود؟

پسماند حیوانات دارای مقادیر بسیار زیادی بخار آمونیاک است که باعث پوسیدگی فلز ظرف مدت پنج سال می‌شود. در سقف، این پوسیدگی با بخار و رطوبت موجود در هوا تحریک می‌شود و افزایش پیدا می‌کند و بر روی دیوارها، پسماند حیوانات و یا گل‌ و لایی که برای مدت طولانی در مجاورت پنل‌ها مانده‌اند، باعث این پوسیدگی می‌شوند. شما می‌توانید با یک سیستم تهویه‌ی مناسب و تعمیر و سرویس منظم که شامل تمیز نگه داشتن دائمی سقف و پنل‌ها و تعمیر فوری هر آسیب می‌شود، از هر دو مشکل یاد شده جلوگیری کنید.

عوامل و نکات مهم

  • روکش سقف: امروزه مردم نسبت به گذشته، بسیار بیشتر از پنل‌های گالوالیومی برای مسکن دام مثل طویله‌ها، استفاده می‌کنند. در حالی که پنل‌های گالوانیزه شده (دارای آلیاژ یا روکش گالوالیوم)، در محیط‌های دارای مقادیر زیاد بخار آمونیاک، عملکرد بسیار بهتری از گالوالیوم خالص دارند، ولی اگر قبل از نصب خیس شوند، دربرابر زنگ سفید (سفیدک زدن) بسیار حساس می‌شوند که درمقابل، پنل‌های گالوالیوم خالص چنین مشکلی ندارند.

به همین دلیل، افراد زیادی سقف‌ با پنل‌های گالوالیومی را با محصول شرکت فولاد غرب که دارای چسب محافظ ضد رطوبت است، مقایسه می‌کنند؛ سطح داخلی پنل‌های سقفی، قبل از آنکه حالت لوله‌ای به خود بگیرند، به این چسب آغشته می‌شوند. این غشاء هنگامی که رطوبت نسبی هوا (RH) بالاست، رطوبت را به خود جذب می‌کند و بعد از آن که رطوبت نسبی کاهش یافت، مجددا آنرا در هوا آزاد می‌کند. این غشاء با این کار مانع از برخورد مستقیم رطوبت به سقف و آسیب به آن می‌شود. یکی دیگر از راه‌های محافظت و کاهش تماس برای طویله‌های مخصوص خوک یا گاو، که گل و لای و پسماند حیوانات در مجاورت دیوارها جمع می‌شوند، نصب پنل‌های پلی‌کربنات بر سطح داخلی پنل‌های فلزی دیوار است و این کار باعث حفظ آسانتر تمیزی پنل‌های فلزی می‌شود.

فرقی ندارد که کدام نوع از پنل‌ها را انتخاب کنید، برای بهینه‌سازی دوام و مقاومت طولانی مدت دربرابر پوسیدگی، از اینکه پوشش پنل‌ها چگونه و بر چه اساسی اندازه‌گیری و پرداخت شده‌است، اطمینان حاصل کنید. بهترین انتخاب می‌تواند پنل‌های گالوانیزه شده‌ی "G90" و یا پنل گالوالیومی "AZ55" باشد. که البته قبل‌تر در این مقاله با یکدیگر مقایسه شدند.

  • ضخامت پنل‌ها: به طور عمده برای سقف‌بندی محل پرورش دام، از پنل‌های بیست و نه واحدی، استفاده می‌شود. اما همانطور که پیشتر درباره ضخامت پنل‌های فلزی در این مقاله صحبت شد، این پنل‌ها اسما بیست و نه واحدی هستند، ولی در طیف وسیعی از ضخامت‌های حقیقی عرضه می‌شوند. به دنبال پنلی باشید که حداقل 0.015 اینچ ضخامت داشته باشد.
  • طرح و نقشه: طراحی و نقشه‌ی سازه‌های پرورش دام، بسیار مهم است و نقشی اساسی در دوام و بقای ساختمان دارد. گفته می‌شود که سقف‌های دریچه‌دار با سیستم تهویه‌ی مصنوعی، بازده و کارایی بنا را افزایش می‌دهند و نتایجی رضایت‌بخش در بازرسی‌های زه‌کشی دارند؛ بنابراین باعث بازگشت حداکثری سرمایه می‌شوند. این ساختمان‌ها همچنین طوری طراحی شده‌اند که بتوانند به راحتی بخار آمونیاک و فرسوگی در اثر زنگ زدن، که دو مشکل عمده در ساختمان‌های بدون تهویه‌ی مناسب است، از بین ببرند.
  • ضمانت: درست مثل خرید هر کالایی، هنگام انتخاب و خرید هر نوع پنل هم برای پروژه‌تان، بسیار مهم است تا از مواردی که ضمانت و وارانتی از آن پشتیبانی نمی‌کند، اطلاع حاصل کنید. برای مثال، ضمانت پنل‌های گالوالیومی از آسیب‌های ناشی از پسماند حیوانات و پوسیدگی، پشتیبانی نخواهد کرد و مجددا، تهویه‌ی مناسب و تعمیر و سرویس منظم، از احتمال هرگونه مشکل می‌کاهد.

برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره‌ی محصولات کشاورزی و دامپروری شرکت فولاد غرب، همین امروز از محصولات ما دیدن کنید یا با تماس حاصل فرمایید.

این مطلب برای شما چقدر مفید بود؟

0 از 5 ستاره (0 رای)

بازگشت

دیدگاه‌ها

افزودن یک دیدگاه

لطفا 7 و 1 را با هم جمع نمایید.