مزایا و معایب سقف آلومینیومی

توسط گروه آموزش

در چند سال گذشته، بام‌سازی آلومینیومی به دلیل فواید بسیاری که این ماده ساختمانی دارد در میان صاحبان خانه محبوبیت پیدا کرده ‌است. برای مثال، ‌بام‌های ساخته‌شده از آلومینیوم، بادوام، جذاب، کاهش‌دهنده مصرف انرژی و با قیمت مناسب هستند. اگرچه چند دهه‌ی پیش، آلومینیوم کمترین ترجیح برای بام‌ها بود، افراد بیشتر و بیشتری در حال کشف ویژگی‌های فوق العاده این فلز هستند. علاوه بر این، پیشرفت‌های اخیر نگرانی‌های مربوط به مسایل ساختاری و قیمت گران آلومینیوم را حل کرده است.

دلایل کلیدی برای استفاده از آلومینیوم در بامسازی

آلومینیوم در میان چند نوع فلز به طور فزاینده‌ای به عنوان مصالح بام عالی برای خانه‌ها و ساختمان‌های تجاری در نظر گرفته می‌شود. در زیر برخی از دلایلی که چرا افراد بیشتری آلومینیوم را به جای سایر مواد معماری انتخاب می‌کنند آمده است:

۱- آلومینیوم در مقایسه با سایر مصالح بام‌سازی است.

یکی از فواید عالی سقف آلومینیومی، ویژگی‌ کاهش‌دهنده مصرف انرژی آن است که می‌تواند به کاهش قبض‌های مصرفی شما کمک کند. در طول ماه‌های گرم، شما دیگر نیازی به روشن نگه داشتن کولر گازی خود به مدت چند ساعت ندارید چون برخلاف سایر مصالح، سقف آلومینیوم می‌تواند نور خورشید بیشتری را بازتاب کند. در واقع، می‌تواند بیش از ۹۰٪ نور خورشید را منعکس کند که به احتمال زیاد خانه شما را حتی بیشتر گرم می‌کند.

۲- این نوع فلزدر برابر آتش مقاومت است.

اگر خانه شما آتش بگیرد، از این واقعیت که ‌بام شما از آلومینیوم ساخته شده‌است ممنون خواهید بود. بیشتر خانه‌هایی که از چوب، آسفالت یا چند ماده دیگر برای توفال کوبی استفاده می‌کنند، به سرعت شعله‌ور می‌شوند و این می‌تواند به راحتی آتش را پخش کند. از طرف دیگر، بام ساخته شده از آلومینیوم احتراق پذیر نیست بنابراین، غیرممکن است که با جرقه یا آتشی که از دودکش بیرون می‌آید مشتعل شود.

۳- آلومینیوم از تجمع برف که می‌تواند موجب خسارت به اموال شما شود جلوگیری می‌کند.

در فصل زمستان، برخی مناطق مستعد تجربه‌ی بارش برف سنگین هستند و این می‌تواند منجر به تجمع برف روی سقف شما شود. متاسفانه برفی که به درستی تخلیه نشود ممکن است یخ بزند و موجب آسیب جدی به اموال شما شود. اگر شما سقف آلومینیومی در خانه خود داشته باشید، برف به جای جمع شدن و باقی ماندن در سقف به سمت زمین سر می‌خورد.

۴- نصب سقف‌های آلومینیومی آسان است.

یکی دیگر از مزیت‌های اصلی بام آلومینیومی نصب سریع آن است. در حقیقت، آلومینیوم سبک‌ترین چیزی است که می‌توانید پیدا کنید. بنابراین نصب مستقیم آن در مقایسه با انواع دیگر مواد بدون دردسر است. در نتیجه شما می‌توانید زمان و پول بیشتری ذخیره کنید در صورتی که ‌بخواهید سقف فعلی خود را با سقف آلومینیومی تعویض کنید.

۵- آلومینیوم می‌تواند در برابر طوفان و شرایط آب و هوایی شدید مقاومت کند.

حتی در شرایط آب و هوایی شدید مانند طوفان تگرگ، هیچ چیزی برای نگرانی وجود ندارد اگر بام شما از آلومینیوم ساخته شده باشد. بعید به نظر می‌رسد این ماده حتی با قطعات بزرگ تگرگ نیز آسیب ببیند، زیرا محکم است و قادر به مقاومت در برابر چنین عناصر خشنی است.

معایب سقف‌های آلومینیومی

یکی از معایب اصلی سقف آلومینیومی هزینه آن است چون گران‌تر از انواع دیگر مواد از جمله ورق سقف شیروانی گالوانیزه است. بعلاوه، بعضی از مردم در مورد سر و صدایی که در طول بارش سنگین یا طوفان تگرگ تولید می‌کند شکایت دارند. بنابراین شما باید یک پوشش جامد دیگر در زیر سقف آلومینیومی خود نصب کنید تا صدای ناشی از این عناصر طبیعی به حداقل برسد. اگرچه سقف آلومینیومی هرگز زنگ نمی‌زند، اما پس از گذشت چند سال این ماده به نظر ملال آورخواهد رسید. این به آن معنی است که شما مجبور به استفاده از رنگ روی پشت‌بام برای بهبود ظاهر آن خواهید بود. علاوه بر هزینه‌های خرید رنگ برای بام، ممکن است مجبور باشید افرادی را استخدام کنید تا سقف را نقاشی کنند.

اکثر نصاب‌های سقف در نصب مواد متداول از قبیل روی و فلز تجربه دارند. با این حال، ممکن است تنها چند نصاب در نصب سقف آلومینیومی مهارت داشته باشند. به علاوه، ممکن است لازم باشد یک متخصص حرفه‌ای برای تعمیر سقف پیدا کنید.

در نهایت، آلومینیوم زمانی که نیروی زیادی بر آن وارد شود مستعد خراب شدن است. عناصر خشن نیز مانند طوفان تگرگ ممکن است باعث ایجاد فرورفتگی در سقف آلومینیومی شوند بنابراین قبل از این که این نوع مواد را در سقف خود استفاده کنید جوانب را در نظر بگیرید.

حرف آخر

قبل از انتخاب این نوع ماده برای سقف خانه خود نقاط ضعف و قوت سقف آلومینیومی را بررسی کنید. با تجزیه و تحلیل مزایا و اشکالات موجود در این ماده شما می‌توانید تصمیمی آگاهانه در انتخاب مصالح بام‌سازی درست که نیاز و استانداردهای شما را برآورده می‌کند، بگیرید.

این مطلب چقدر برای شما مفید بود؟

0 ستاره (0 رای)

بازگشت به لیست بلاگ

دیدگاه‌ها

افزودن یک دیدگاه

لطفا 6 و 8 را با هم جمع نمایید.