مقایسه ساندویچ پانل PUR و EPS

توسط

فولادغرب

از ساندویچ پانل‌ها می‌توان در ساخت دیوار و سقف ساختمان‌ها و همچنین در پوشش‌ تجهیزات صنعتی، دستگاه‌های تهویه و غیره استفاده کرد. این پانل‌ها طی پروسه‌‌ی پیوسته‌ی اتصال هسته‌ی عایق به لایه‌های خارجی، که غالبا دو ورق فلزی است، تولید می‌شوند. حاصل کار ساندویچ پانلی است متشکل از چندین لایه. ورقه‌های فلزی در برابر شرایط آب و هوایی همچون باران و برف عایق بوده و کاربرد تزییناتی نیز دارد. این پانل‌ها در برابر عوامل فرسایشی نیز مقاومت می‌کنند. ساندویچ پانل‌ها هنگامی که در معرض رطوبت، بخار، برف، مواد شیمیایی یا دیگر شرایط سخت قرار می‌گیرند ویژگی‌های خود را حفظ می‌کنند.

هسته پانل، متشکل از فوم پلی یورتان PUR، فوم پلی ایزوسیوناریت PIR، ورقه‌های پلی استایرن وسیع EPS یا پشم معدنی MWF، عایق صوتی و حرارتی کاملی است. هنگامی که این هسته در کنار ورقه‌ها قرار می‌گیرد، به سدی در برابر آتش، برف، باد، دما و دیگر عوامل تبدیل می‌شود.

ساخت دیوار با استفاده از ساندویچ پانل مزایای بی‌شماری در اختیار کاربر قرار می‌دهد:

 • خواص عایقی عالی. رسانایی گرمایی پانل‌های دارای هسته‌ی فوم پلی ایزوسیوناریت 020/0W/(m·K) است.
 • مقاومت عالی در برابر شرایط آب و هوایی، با حفظ خواص و ظاهر به مدت چندین سال. وقتی که پوششی مناسب شرایط محلی مشخص انتخاب کنید، این پانل ها بدون هیچ مشکلی چندین سال دوام می‌آورند.
 • نفوذناپذیری- آب، برف و رطوبت به داخل نفوذ نخواهد کرد. اتصالاتی که بدون نقص اجرا شده‌اند، اگر استانداردهای نصب رعایت شوند، ضمانتی برای نفوذناپذیری هستند.
 • عایق صوتی. مواد اولیه هسته اگر به درستی انتخاب شود می‌تواند پارامترهای عایق صوتی خیلی خوبی در اختیار بگذارد. این پارامترها وقتی اهمیت دوچندان پیدا می‌کنند که جلوگیری از صدای خارج، کاهش انتشار صدای صنعتی به خارج ساختمان یا کاهش صدا در داخل ساختمان در دستور کار باشد.
 • خواص ضدحریق براساس نیاز. بکارگیری هسته‌ی مناسب ضمانت‌کننده‌ی محافظت در برابر حریق تا سطح 120 EL(پشم سنگ) است. این مقدار، حفاظت از مسیرهای فرار و جداسازی محفظه‌های آتش از یکدیگر را امکان‌پذیر می‌کند.
 • نصب سریع و آسان، هزینه کم ساخت، هزینه عملکرد کمتر از ساختمان‌های دیگر. پانل با فوم ضخیم 50 میلی‌متری PIR دارای ضریب انتقال حرارتی(U) یک دیوار بتن اسفنجی ضخیم 75 سانتی‌متری، یک دیوار کاشی ساختمانی سفالی ضخیم 60 سانتی‌متری یا یک دیوار آجری ضخیم 190 سانتی‌متری است.
 • پارامترهای قدرتی خوب. پانل‌های سقفی، بسته به ضخامت و منطقه اقلیمی مورد نظر، توان تحمل حجم برف و باد تا بیش از 3متر را دارا هستند. پانل‌های دیواری در بسیاری موارد می‌توانند تا 6 متر را تحمل کنند.
 • این موضوع باعث کاهش شدید هزینه‌های مربوط به سازه‌ی حامل و کل ساختمان نیز می‌شود.
 • هزینه کل برق مصرفی در تولید مواد لازم برای عایق‌سازی حرارتیِ ساختمان به طور میانگین طی دو یا سه سال پس از نصب جبران می‌شود.
  مواد به کار گرفته شده در تولید قابل بازیافت هستند. فولاد می‌تواند دوباره با موفقیت به کار گرفته شود، مواد اضافی هسته را نیز می‌توان بازیافت کرد، و این درحالی است که تولید خود پانل‌ها برای محیط زیست مضر نیست.

موارد کاربرد

دامنه کاربرد ساندویچ پانل بسیار گسترده است: در انبارها، سالن‌های تولید، تاسیسات تجاری کوچک و بزرگ، ساختمان‌های عمومی مانند باشگاه‌های ورزشی و استخرها، دامداری‌ها مانند گاوداری و مرغداری، و سالن‌های پرورش قارچ. ساندویچ پانل‌ها همچنین در کارخانه‌های فرآوری مواد غذایی کاربرد دارند. در همه مکان‌هایی که شرایط بهداشتی حائز اهمیت است، بدون هیچگونه اثری روی مواد غذایی در تماس با پانل‌ها و مقاومت در برابر مواد شیمیایی مورد استفاده در فرآوری و پاکسازی مواد غذایی.

ساندویچ پانل‌های فولادغرب را می‌توان به عنوان دیوار ساختمان‌(داخلی و خارجی)، سقف و سقف‌‌ کاذب در سالن‌هایی که نیازمند محافظت دوچندان هستند، استفاده کرد.
پانل‌ها، درصورتی که پوشش مناسب داشته باشند، در فضای مملو از نمک (مانند مناطق ساحلی) یا در سطوح بالای آلودگی صنعتی دوام بالایی دارند.

فواید ساندویچ پانل‌های PUR و PIR

ساندویچ پانل‌های pur فولادغرب دارای هسته‌های فوم پلی یورتان هستند. فوم PUR/PIR ماده‌ای است با خواص گرمایی و عایقی عالی، که با میزان رسانایی گرمایی نشان داده می‌شود.

λ = ۰٫۰۲۰ W/m*K (PIR)

λ = ۰٫۰۲۲ W/m*K (PUR)

این فوم ماده خوبی برای مقاومت صوتی‌ است. با ضریب مقاومت آکوستیک:

Rw = ۲۵-۲۷ dB

و ضریب جذب آکوستیک:

αw = ۰٫۱۵

ساندویچ پانل‌های ما به دلیل خواص فوم PUR و PIR (مقاومت B Flash) ضد اشتعال هستند.

پانل‌های دارای هسته‌ی فوم نتایج بسیار خوبی در آزمون‌های رفتار سوختن از خود نشان می‌دهند. بسته به نوع فوم و ضخامت آن، کلاس مقاومتشان دربرابر آتش EI 15 (PUR) و EI 30 (PIR) است.
خواص اتصالی مناسب این پانل‌ها نفوذناپذیری عالی را تضمین می‌کنند و مانع نفوذ هوا شده و مقاومت کاملی دربرابر بخار و بادوباران دارند.

برنامه‌ی تولید پانل‌های pur شامل یک نوع پانل دیواری و یک نوع پانل سقفی می‌شود.

فواید پانل‌های دارای هسته‌ی EPS

هسته‌ی ساندویچ پانل‌های eps فولادغرب از ورقه‌های پلی استایرن وسیع ساخته شده است. پلی استایرن وسیع دارای خواص حرارتی و عایقی بسیار خوب است، که از طریق میزان رسانایی گرمایی قاب مشاهده است (λ = ۰٫۰۴۰ W/m*K).

خواص مقاومت صوتی ساندویچ پانل‌های دارای هسته‌ی EPS نیز خوب است. با میانگین اندازه‌گیری شده‌ی ضریب مقاومت آکوستیک خاص: (Rw = ۲۳-۲۴ dB)

رفتار سوختن ساندویچ پانل‌های EPS به گونه‌ای است که می‌توان آن‌ها را جزو مواد کندساز آتش دسته‌بندی کرد.

پانل‌های دارای هسته‌ی EPS دارای کلاس مقاومت آتش (E 60 / EW 60) می‌باشند.

خواص اتصالی مناسب این پانل‌ها نفوذناپذیری عالی را تضمین می‌کنند و مانع نفوذ هوا شده و مقاومت کاملی دربرابر بخار و باد و باران دارند.

این مطلب برای شما چقدر مفید بود؟

0 از 5 ستاره (0 رای)

بازگشت

دیدگاه‌ها

افزودن یک دیدگاه

جمع 5 و 1 برابر است با؟