نقش ساندویچ پانل در کاهش ضایعات ساختمانی

فعالیت‌های ساختمانی می‌تواند مقادیر زیادی مواد زائد تولید کند که پس از ساخت و ساز باید دفع شوند. علاوه بر این، در پایان عمر یک ساختمان، ممکن است ساختمان آسیب ببیند و یا تخریب شود و مقدار قابل‌توجهی زباله تولید کند. ضایعات ساختمانی شامل زباله‌هایی هستند که در طی فعالیت‌های ساختمانی تولید می‌شوند (مانند بسته‌بندی یا محصولات تخریب) و موادی که بیش از حد مورد نیاز هستند (در نتیجه سفارش بیش از حد یا تخمین نادرست).

مواد زائد معمولی ساختمانی می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

  • مواد عایق و آزبست.
  • بتن، آجر، کاشی و سرامیک.
  • چوب، شیشه و پلاستیک.
  • مخلوط‌های قیری، قیر ذغال و قیر.
  • ضایعات فلزی (شامل کابل ها و لوله ها).
  • خاک، خاک آلوده، سنگ و لایروبی از بین می‌رود.
  • گچ
  • سیمان
  • رنگ و لاک الکل.
  • چسب و درزگیر.

به طور فزاینده، گزینه‌هایی از نظر استفاده مجدد و بازیافت مواد، و در درجه اول کاهش میزان ضایعات تولید شده وجود دارد، اما با وجود این، مقدار زیادی از ضایعات ساختمانی هنوز در محل دفن ضایعات دفع می‌شوند. ۳۲٪ از زباله‌های خاکچال از ساخت و تخریب ساختمان ها حاصل می‌شود و ۱۳٪ از محصولات تحویل داده شده به محلات ساختمانی مستقیماً به محل دفن ضایعات ارسال می‌شوند بدون اینکه مورد استفاده قرار گیرند. (مرجع هیئت راهبرد فناوری)

برای کمک به مقابله با این مسئله، می‌توان قبل از شروع ساخت، یک طرح مدیریت پسماند محل تهیه کرد، که توصیف می‌کند چگونه مواد در هنگام ساخت کار به طور موثر مدیریت و دفع می‌شوند و توضیح می‌دهد که چگونه استفاده مجدد و بازیافت مواد به حداکثر خود می‌رسد.

با برنامه ریزی دقیق میتوان به از بین بردن مقدار مشخصی از ضایعات ساختمانی کمک شایانی کرد. به عنوان مثال، سیستم‌های قالب فولادی ممکن است بتوانند برای کارهای بتنی مورد استفاده قرار گیرند و همینطور می‌توانند در جای دیگر پروژه به جای قالب‌های چوبی مورد استفاده مجدد قرار گیرند. قالب‌های چوبی پس از استفاده در طبقه بندی ضایعات قرار می‌گیرند که با جایگرین کردن قالب‌های فلزی میتوان از این کار جلوگیری نمود.

انواع دیگر ضایعات ساختمانی ممکن است به حداقل برسند. به عنوان مثال، محصولاتی که بسته بندی کمتری دارند و یا محصولاتی که از مواد بازیافتی تشکیل شده اند. همچنین امکان استفاده مجدد از مصالح و محصولاتی که در شرایط مناسبی هستند (به عنوان مثال درها، پنجره ها، کاشی‌های سقف و غیره) و یا مبادله محصولات اضافی برای سایر مصالح با یک محل ساخت متفاوت وجود دارد.

سرانجام مواد و محصولاتی که نمی توانند از بین بروند، به حداقل برسند و یا دوباره استفاده شوند، باید به عنوان ضایعات دفع شوند. قبل از ارسال ضایعات برای دفع، باید آن‌ها را طبقه بندی و درجه بندی کرد تا به پیمانكاران ضایعات اجازه مدیریت موثر آن‌ها را داده و اطمینان از رسیدگی صحیح به ضایعات خطرناك را حاصل کرد.

ساندویچ پانل ها یکی از معدود مصالح ساختمانی هستند که محاسبه ی مقدار مورد نیاز آن‌ها کمک به سزایی در در کاهش تولید زباله ای ساختمانی میکند. به دلیل استفاده ی آسان از آن‌ها می‌توان به راحتی مقدار مورد نیاز مصالح از متراژ کلی سازه را تخمین زده و اجرا کرد.بازگشت به لیست بلاگ

دیدگاه‌ها

دیدگاه توسط محمود راد |

با بازیافت زباله های ساختمانی به زمین خود احترام بگذاریم.
مطلب خوبی بود ممنون .

Add a comment

Please add 1 and 6.