فلاشینگ چیست؟

توسط

فولادغرب
فلاشینگ سقف شیروانی

فلاشینگ در بسیاری از قسمت‌های بیرونی خانه دیده می‌شود. در ایوان‌ها، دیوارها، در و پنجره‌ها، و حتی در پِی خانه، از فلاشینگ استفاده می‌شود، اما رایج‌ترین قسمت سقف است. هرچیزی که از میان سقف بگذرد یا به آن وصل شود، یک فلاشینگ خواهد داشت. دودکش، پنجره شیروانی، پنجره سقف، تهویه‌ها و آب‌روهای دره‌ای در جایی که به سقف وصل می‌شوند، یا داخل سقف می‌شوند، فلاشینگ دارند.

هدف از فلاشینگ سقفی

هدف از فلاشینگ سقی در درجه اول ایجاد یک سقف آب‌بندی شده است. بدون یک فلاشینگ مناسب، آب باران از طریق دودکش، یا قسمت بالایی کاشی‌های سقف، پایین آمده، و در جایی که دودکش از سقف بیرون زده، به قسمت درونی خانه نفوذ می‌کند.

به‌علاوه در خانه‌ای که سقف شیب‌دار دارد و ممکن است شامل یک پنجره شیروانی با سقف شیب‌دار باشد، به جایی که سقف‌ها به هم می‌رسند در هر دو طرف دره می‌گویند. بدون ساخت فلاشینگ در این دره‌ها، آب بارانی که از هر دو سقف پایین می‌آید از میان سقف به داخل خانه جاری می‌شود. فلاشینگ تضمین می‌کند که درزها کماکان ضد‌‌آب باشند.

استفاده از نوار سیمانی در درزها کافی نیست. حتی با اضافه کردن یک ماده چسباننده، آب کماکان راه خودش را از پشت نوار پیدا می‌کند. در مدت زمان کوتاهی سیمان ترک خواهد خورد و کم‌کم از جایش در می‌آید و منجر به یک نشت بزرگ به داخل خانه می‌شود.

مصالح مورد استفاده در فلاشینگ سقفی

سال‌ها قبل تقریباً همه فلاشینگ‌ها از ورقه‌های سربی ساخته می‌شدند. سرب فلزی نرم است، که می‌توان به آسانی با آن کار کرد، و بدون ترک خوردن یا شکستن آن را به شکل‌های مختلفی درآورد.

امروزه،‌به خاطر هزینه‌ها، و به‌علت نگرانی‌ از آلودگی سربی، مصالحی مانند ورقه‌های روی، لاستیک، پلاستیک، و حتی کاغذ‌های آغشته به ماده ضد‌آب، هم به کار‌ برده می‌شوند. درجاهایی که از سرب استفاده می‌شود، معمولاً با یک رنگ ضدآب آن را رنگ می‌کنند.

نصب فلاشینگ سقفی

اولاً، صحبت از اهمیت یک فلاشینگ سقفی که درست نصب شده باشد، زیاده گویی نیست. بدون آن، خیلی مهم نیست که از چه نوع ورق یا ساندویچ پانلی استفاده می‌شود، سقف چه‌قدر زیبا شده‌است، یا هزینه ساختش چه‌قدر می‌باشد. آب باران در سقف نفوذ می‌کند، مشکلات عمده داخلی ایجاد می‌کند، و اگر مشکل سریعاً حل نشود سقف را پایین خواهد‌آورد.

اگر ساختمان نوساز با سقف سفالی باشد، یا اینکه یک سقفش تازه نصب شده باشد، معمولاً فلاشینگ‌ها قبل از گذاشتن کاشی‌ها نصب می‌شوند. اگر به خاطر نشتی ناشی از آسیب یا کهنه شدن، فلاشینگ‌ها عوض شوند،‌ در مورد دره‌ها، در هرطرف دو یا سه ردیف از کاشی‌‌ها باید برداشته شوند. با این کار، اگر لازم باشد، می‌توان به‌آسانی فلاشینگ قدیمی دره را برداشت و فلاشینگ جدید را نصب کرد.

فلاشینگ‌های دودکش در هرطرف، معمولاً دو تکه هستند. تکه پایینی در زیر کاشی‌ها (بامپوش) نصب می‌شود و چند اینچ از دیواره عمودی دودکش بالا آورده می‌شود. تکه بالایی در شکافی که در ملات بین آجرکاری ایجاد شده، حدوداً در ارتفاع ۶ اینچی، نصب می‌شود. لبه بالایی فلاشینگ در شکاف قرار می‌گیرد، و روی آن دوباره با ملات آب‌بندی می‌شود. سپس فلاشینگ با دقت به پایین فشار داده می‌شود تا روی فلاشینگ پایینی را بگیرد، و تا ۱ اینچی کاشی‌های سقف پایین می‌آید.

 

این مطلب برای شما چقدر مفید بود؟

0 از 5 ستاره (0 رای)

بازگشت

دیدگاه‌ها

افزودن یک دیدگاه

لطفا 8 و 6 را با هم جمع نمایید.