انواع فوم PIR و عکس‌العمل آن در آتش

توسط

فولادغرب
انواع مختلف فوم PIR و عکس‌العمل آن در برابر آتش

در مقاله پیش‌رو، قصد دارم اطلاعات مفیدی در مورد ساندویچ پانل و عایق فوم PIR به شما ارائه دهم. ابتدا، یک بار دیگر توضیح می‌دهیم فوم PIR چیست. بعد فرق بین فوم PIR و PUR را برایتان شرح می‌دهیم. در آخر، خواهید توانست بین پانلهای عایق فوم PIR، پانلی را انتخاب کنید که به بهترین وجه ممکن مناسب نیازهای پروژه‌تان است.

فوم PIR چیست؟ فرق بین فوم PIR و PUR در چیست؟

سرنام PIR به معنی پلی ایزوسیانورات است. فوم مذکور نسبت به فوم‌های PUR (پلی‌اورتال) به‌دلیل دارا بودن حلقه‌های ایزوسیانورات خصوصیت‌های ضد‌آتش بهتری دارد. ترکیب شیمیایی این دو فوم یکسان است و از پلی ال و ایزوسیانورات ساخته شده‌اند؛ تفاوت در نسبتشان (در قالب شاخص ایزوسیانورات) است.

با اینکه این توضیح به‌نظر بی‌اهمیت می‌رسد، در واقع برای درک موضوع مهم است.

وجود انواع مختلفی از فوم PIR

مسئلۀ بسیار مهمی که دوست دارم از آن مطلع شوید این است که فومهای PIR متفاوت هستند و خصوصیت‌های متفاوتی هم دارند. این اطلاعات به چه درد شما می‌خورد؟

فوم‌های PIR انواع و اقسام زیادی دارد و تفاوتشان در رفتار آتش در برابر آنهاست. هرچه ماده ایزوسیانورات بیشتر باشد یعنی تراکم نسبی بالاتر حلقه‌های ایزوسیانورات برای تشکیل پیوندهای اورتال که به‌نوبۀ خود یعنی وجود عملکرد بهتر در برابر آتش.

اهمیت شاخص PIR

به همین خاطر، وقتی داریم راجع به فوم PIR صحبت می‌کنیم، باید از عرضه‌کننده‌ها شاخص PIR را بپرسیم، شاخصی که به نسبت پلی ال و ایزوسیانورات هم نامیده می‌شود. چرا این موضوع تا این حد مهم است؟

با اینکه به شکل معمول فوم‌های PIR نسبت به فومهای PUR در برابر آتش رفتار بهتری دارند، نسبت به دیگر فوم‌ها رتبه‌بندی آتش بهتری هم داراست. برای همین در بین این فوم‌ها، بعضی‌شان نتایج بهتری در برابر تست آتش کسب می‌کنند؛ اینها همانهایی هستند که شاخص بالاتری دارند.

شاخص ایزوسیانورات

نتیجه‌گیری

غالب کاربران ساندویچ پانل عایق در مورد فوم PIR چیزهایی شنیده‌اند. با خواندن این مقاله متوجه الان شده‌اید که بیش از یک نوع فوم PIR وجود دارد. جدای از همۀ اینها، به‌دلایل ایمنی این را هم می‌دانید که در مورد شاخص PIR ساندویچ پانلهای عایق برای پروژه‌تان باید سوال‌و‌پرس کنید.

این مطلب برای شما چقدر مفید بود؟

0 از 5 ستاره (0 رای)

بازگشت

دیدگاه‌ها

افزودن یک دیدگاه

لطفا 6 و 4 را با هم جمع نمایید.