تاریخچه مختصر پلی‌استایرن

توسط

فولادغرب
تاریخچه مختصر پلی‌استایرن

احتمالاً آشنایی کافی با بسیاری از موارد استفاده رایج پلی‌استایرن دارید، پلیمر پلاستیکی همه‌کاره که استفاده گسترده‌ای در جعبه‌بندی و عایق‌بندی دارد. اما آیا می‌دانستید که استفاده از آن به قرن 19 برمی‌گردد؟

در 1939، عطاری آلمانی به اسم ادوارد سیمون موفق شد با مجزا ساختن یک ماده از رزین طبیعی، پلی‌استایرن را کشف کند. وی در آن زمان از ویژگی‌های این ماده جدید آگاهی نداشت.

تقریباً یک سده طول کشید تا شیمی‌دان آلی آلمانی، هرمان استادینگر، متوجه شود ماده جدا شده در حقیقت یک پلیمر پلاستیکی دارای زنجیره بلند مولکول‌های استایرن است، اینجا بود که نام پلی‌استایرن متولد شد.

پلی‌استایرن پلیمری سنگین است. استادینگر در دهه 1920 به انتشار نظریه‌هایش در رابطه با پلیمرها و لاستیک‌های طبیعی ادامه داد و ابراز داشت که پردازش گرمایی استایرن سبب تولید موادی می‌شود که ویژگی‌های بسیار مشابهی با لاستیک دارند.

تحقیقات انقلابی متمرکز بر روی پلیمرها، و به‌خصوص بر روی پلی‌استایرن، سبب شد هرمان استادینگر جایزه نوبل شیمی را از آن خود کند. این اتفاق در 1953 رخ داد -در این بین، از دهه 1930 دانشمندان آن زمان از پیشتر حرکتی جهت طراحی شیوه‌های جدید تولید پلی‌استایرن برای مصارف تجاری آغاز کرده بودند.

به طور خاص، دانشمندان مستقر در (Badische Anilin & Soda-Fabrik (BASF، شرکتی که در 1861 تأسیس شده و تحت هدایت I. G. Farben بود، در تولید پلی‌استایرن به موفقیت دست یافت. این شرکت در تولید رنگ‌دانه‌های مصنوعی زغال سنگ، آمونیاک و کودهای نیتروژنی و همچنین لاستیک مصنوعی و PVC شهرت داشت.

اندک زمانی بعد، شرکت Dow Chemical پلی‌استایرن را در 1937 به بازار آمریکا معرفی کرد. علامت تجاری Styrofoam®، متعلق به شرکت Dow Chemical برای نوعی از عایق فوم پلی‌استایرن و شناخته شده‌ترین نوعی از فوم بسته‌بندی پلی‌استایرن، یک سال بعد در 1954 معرفی شد. این ماده در حقیقت پلی‌استایرن اکسترود شده بود.

پلی‌استایرن ماده پلاستیکی با کاربردهای زیادی است که می‌توان آن را تزریق، اکسترود یا برای مصارف خاص قالب‎ریزی کرد. جدای از نوع فوم پلی‌استایرنی که در بسته‌بندی‌ها به‌کار می‌رود، از آن در بسیاری از وسایل در قالب پر‌کننده‌هایی سبک‌وزن و لایه‌های محافظتی نیمه‌سخت استفاده‌های گسترده‌ای برای مشتریان و وسایل الکترونیکی دارد.

در صنعت ساختمان‌سازی، پلی‌استایرن انبساطی (EPS) برای استفاده در قالب لایه محافظتی و عایق مناسب تلقی می‌شود.

ساندویچ پانل سقفی پلی استایرن

این مطلب برای شما چقدر مفید بود؟

0 از 5 ستاره (0 رای)

بازگشت

دیدگاه‌ها

افزودن یک دیدگاه

لطفا 7 و 3 را با هم جمع نمایید.