عایق پلی استایرن چیست؟

توسط گروه آموزش

احتمالاً آشنایی کافی با بسیاری از موارد استفاده رایج پلی استایرن دارید، پلیمر پلاستیکی همه‌کاره که استفاده گسترده‌ای در جعبه‌بندی و عایق‌بندی دارد. اما آیا می‌دانستید که استفاده از آن به قرن بیستم برمی‌گردد؟

در ۱۹۳۹، عطاری آلمانی به اسم ادوارد سیمون موفق شد با مجزا ساختن یک ماده از رزین طبیعی، پلی استایرن را کشف کند. وی در آن زمان از ویژگی‌های این ماده جدید آگاهی نداشت.

تقریباً یک سده طول کشید تا شیمی‌دان آلی آلمانی، هرمان استادینگر، متوجه شود ماده جدا شده در حقیقت یک پلیمر پلاستیکی دارای زنجیره بلند مولکول‌های استایرن است، اینجا بود که نام پلی استایرن متولد شد.

پلی استایرن پلیمری سنگین است. استادینگر در دهه ۱۹۲۰ به انتشار نظریه‌هایش در رابطه با پلیمرها و لاستیک‌های طبیعی ادامه داد و ابراز داشت که پردازش گرمایی استایرن سبب تولید موادی می‌شود که ویژگی‌های بسیار مشابهی با لاستیک دارند.

تحقیقات انقلابی متمرکز بر روی پلیمرها، و به‌خصوص بر روی پلی استایرن، سبب شد هرمان استادینگر جایزه نوبل شیمی را از آن خود کند. این اتفاق در ۱۹۵۳ رخ داد -در این بین، از دهه ۱۹۳۰ دانشمندان آن زمان از پیشتر حرکتی جهت طراحی شیوه‌های جدید تولید پلی استایرن برای مصارف تجاری آغاز کرده بودند.

به طور خاص، دانشمندان مستقر در (Badische Anilin & Soda-Fabrik (BASF، شرکتی که در ۱۸۶۱ تأسیس شده و تحت هدایت I. G. Farben بود، در تولید پلی استایرن به موفقیت دست یافت. این شرکت در تولید رنگ‌دانه‌های مصنوعی زغال سنگ، آمونیاک و کودهای نیتروژنی و همچنین لاستیک مصنوعی و PVC شهرت داشت.

اندک زمانی بعد، شرکت Dow Chemical پلی استایرن را در ۱۹۳۷ به بازار آمریکا معرفی کرد. علامت تجاری Styrofoam، متعلق به شرکت Dow Chemical برای نوعی از عایق فوم پلی استایرن و شناخته شده‌ترین نوعی از فوم بسته‌بندی پلی استایرن، یک سال بعد در ۱۹۵۴ معرفی شد. این ماده در حقیقت پلی استایرن اکسترود شده بود.

پلی استایرن ماده پلاستیکی با کاربردهای زیادی است که می‌توان آن را تزریق، اکسترود یا برای مصارف خاص قالب‎ریزی کرد. جدای از نوع فوم پلی استایرنی که در بسته‌بندی‌ها به‌کار می‌رود، از آن در بسیاری از وسایل در قالب پر‌کننده‌هایی سبک‌وزن و لایه‌های محافظتی نیمه‌سخت استفاده‌های گسترده‌ای برای مشتریان و وسایل الکترونیکی دارد.

در صنعت ساختمان‌سازی، پلی استایرن انبساطی (EPS) برای استفاده در قالب لایه محافظتی و ساندویچ پانل پلی استایرن عایق مناسبی تلقی می‌شود.

این مطلب چقدر برای شما مفید بود؟

0 ستاره (0 رای)

بازگشت به لیست بلاگ

دیدگاه‌ها

افزودن یک دیدگاه

لطفا 3 و 1 را با هم جمع نمایید.