اشتباهات رایج در خرید ساندویچ پانل سقفی

توسط

فولادغرب
اشتباهات رایج در خرید ساندویچ پانل سقفی

عایق پانل سقفی ساختمانی پانلی است متشکل از دو لایه فلزی یا ماده محکم دیگر که به دور یک لایه عایق کشیده شده است. عایق پانل‌های سقفی ساختمانی همزمان ‌دارای چند کاربرد هستند و نیاز به حضور چندین متخصص در پروژه ساختمانی‌تان را کاهش می‌دهد. بخواهیم سادگی را کنار بگذاریم، مردم همچنان هنگام خرید ساندویچ پانل سقفی (SP) اشتباهاتی را مرتکب می‌شوند و قصد داریم در این یادداشت به برخی از این اشتباهات نگاهی بیندازیم.

 

ساندویچ پانل سقفی: تفصیل اشتباهات

پنج اشتباه معمول که مردم هنگام خرید ساندویچ پانل سقفی برای منزل یا محل کارشان مرتکب می‌شوند در ذیل آورده شده است.

  • عدم حصول اطمینان از سازگار بودن نگه‌دارنده‌ها -به‌کار بردن مدل نادرستی از نگه‌دارنده می‌تواند و حتما منجر خواهد شد که پانل ساندویچی در جای خود شل شود و/یا سبب واکنش منفی میان انواع ناسازگار فلزِ به‌کار رفته در نگه‌دارنده و پانل سقفی شود. حصول اطمینان از خرید نوع مناسب نگه‌دارنده و به شکلی ‌ساده انتخاب نکردن هر آنچه را که مناسب به نظر می‌رسد حائز اهمیت است.
  • معین نکردن رنگ پانل‌ها - در پاره‌ای مواقع امکان دارد گرمایی که لایه برونی پانل جذب می‌کند -و تفاوت دمایی میان لایه بیرونی و داخلی- به اندازه کافی زیاد باشد که در کل پانل‌ها تنش ایجاد شود. این ایراد با استفاده از رنگ نامناسب برای لایه بیرونی، یعنی رنگی که به جای بازتاب گرما، آن را جذب کند، ممکن است بدتر هم شود. مطمئن شوید در وهله نخست رنگ لایه بیرونی پانل را به‌درستی گزینش کنید.
  • توجه نکردن به راهنمایی تولید کننده در خصوص نحوه نصب پانل -بدین منظور که ساندویچ پانل سقفی به‌عنوان عایق هدفش را در قالب مانعی کارآمد در برابر آب و هوا به منصه ظهور رساند کیفیت نصب‌شان مهم است. برخی از تولید‌کنندگان از سیستم‌های نصب مخصوصی استفاده می‌کنند که شرح آن می‌تواند خیلی مفصل باشد. برای مثال، توجه نکردن به دستور‌العمل نصب تولید‌کننده و خریداری هرگونه درزگیر یا واشرهای کهنه یقیناً سبب شکست در انجام اینکار و بدتر شدن شرایط می‌شود.
  • لحاظ نکردن انبساط/انقباض پانل -ماهیت ساخت پانل‌ها بدین معنی است که نسبت به سایر مواد ساختمان همچون سنگ و چوب، در برابر انبساط و انقباض آسیب‌پذیرتر هستند. باید این مقدار از تحرک در طراحی کلی مد نظر قرار بگیرد، زیرا که بر اندازه و نقاط اتصال بین پانل‌ها تأثیر ‌گذار است. انجام ندادن اینکار نیز سبب ناکارآمد شدن کل سیستم پانل می‌شود.
  • خرید پانل ساندویچی دارای ارزش R نامناسب -از آنجایی که پانل‌های ساندویچی تا %90 بیش از سایر سقف‌بندی‌ها و مواد مرسوم در برابر هوا عایق ایجاد می‌کنند، به همین دلیل در برخی مواقع توانایی عایق‌بندی‌شان اغراق‌آمیز جلوه می‌نماید و مشتری پانل‌هایی را می‌خرد که دارای ارزش R نامناسب است. مطمئن شوید پیش از خرید، برای معین ساختن ارزش R مناسب برای پانل‌هایتان، مشاوره نزدیکی با تولید‌کننده داشته باشید.

 

ساندویچ پانل‌های سقفی در حال ایجاد انقلابی در مشاغل ساختمان‌سازی در ایران هستند. اما بدین خاطر که خیلی سر راست و ساده به نظر می‌رسند در غالب موارد سبب مخفی ماندن ملاحظاتی می‌شود که نباید هنگام خریدشان برای استفاده در منزل یا محیط شغلی از نظر دور داشت یا به فراموشی سپرد. جهت کسب آگاهی بیشتر راجع به ساندویچ پانل‌های سقفی می‌توانید با متخصصان مشاور در حوزه پانل سقفی در شرکت نوردکاران فولادغرب گفت‌و‌گو کنید.

این مطلب برای شما چقدر مفید بود؟

0 از 5 ستاره (0 رای)

بازگشت

دیدگاه‌ها

افزودن یک دیدگاه

لطفا جمع 7 و 7 را محاسبه نمایید.