آسایش گرمایی چیست؟

توسط تحقیق و توسعه

آسایش گرمایی در ساختمانها چیست؟

آسایش گرمایی یک شرایط ذهنی است که از دمای محیط ابراز رضایت می کند و به عوامل بسیار زیادی بستگی دارد. بدن انسان را می توان به عنوان یک موتور حرارتی در نظر گرفت که در آن غذا، انرژی ورودی است. بدن انسان گرمای اضافی را به محیط آزاد می کند تا بتواند به کار خود ادامه دهد. به عبارت دیگر شرایطی که کسی در آنجا احساس گرمای بیش از حد یا سرمای بیش از حد نمی کند.

هنگامی که مردم ازدمای محیطی ناراضی باشند، نه تنها یک خطر بالقوه برای سلامتی آنهاست، بلکه بر توانایی آنها در عملکرد موثر، رضایت از کار، احتمال ماندن در آن محیط وغیره نیز تأثیر می گذارد. حرارت ایده آل محیط انسان را نمیتوان مستقیماً اعلام کرده و  بر حسب درجه بیان شود. همچنین نمی توان آن را با محدوده دمای قابل قبول و رضایت بخشی تعریف کرد. این یک تجربه شخصی است که به تعداد زیادی معیار وابسته است و می تواند از فردی به فرد دیگر در یک فضا متفاوت باشد.

به عنوان مثال، فردی که از پله ها در محیط سرد در حالی که کت می پوشد بالا می رود، ممکن است احساس گرمای بیش از حد کند، در حالی که فردی در پیراهن در همان محیط نشسته است ممکن است احساس کند که محیط خیلی سرد است.

مدیر بهداشت و ایمنی جهانی(HSE) پیشنهاد می کند که به عبارتی: یک محیط زمانی به "راحتی دمایی معقول" دست می یابد که حداقل 80 درصد از حاضران در آن محیط از نظر حرارتی راحت باشند. این بدان معناست که آسایش حرارتی را می توان با بررسی حاضران بررسی کرد تا مشخص شود آیا آنها از محیط گرمایی خود ناراضی هستند یا خیر.

آسایش گرمایی از ترکیبی از عوامل محیطی و عوامل شخصی ناشی می شود:

فاکتورهای محیطی:

 • دمای هوا

دمای هوایی که فرد با آن در تماس است ، و با دماسنج هوای خشک اندازه گیری می شود.

 • سرعت باد

سرعت هوایی که شخص با آن در تماس است (بر حسب متر بر ثانیه اندازه گیری می شود). هرچه هوا سریعتر حرکت کند، تبادل حرارت بین فرد و هوا بیشتر می شود و سرما بیشتر حس می شود..

 • رطوبت نسبی

نسبت مقدار واقعی بخار آب در هوا و حداکثر مقدار بخار آب که هوا می تواند در آن دمای هوا نگه دارد ، به صورت درصد بیان می شود. هرچه رطوبت نسبی بیشتر باشد ، از دست دادن گرما از طریق تبخیر عرق دشوارتر می شود.

عوامل شخصی:

 • تن پوش

لباس ها فرد را از مبادله گرما با هوا و سطوح اطراف و همچنین از دست دادن گرما از طریق تبخیر عرق باز میدارد. پوشاک مستقیما توسط فرد کنترل می شود. در حالی که عوامل محیطی ممکن است خارج از کنترل آنها باشد.

 • گرمای متابولیک یا سطح فعالیت

که به گرمای تولید شده توسط فعالیت بدنی فرد گفته می شود. فردی که ساکن است نسبت به فردی که در حال ورزش است احساس خنکی می کند.

 • سلامتنی و بیماری

مانند سرماخوردگی یا آنفولانزا که بر توانایی ما برای حفظ دمای نرمال بدن" 37 درجه سانتی گراد" در مرکز تأثیر می گذارد.

عوامل موثر دیگر عبارتند از: دسترسی به غذا و نوشیدنی، سازگاری (این می تواند در جایی که افت درجه حرارت در فضای باز و داخل ساختمان زیاد است دشوارتر باشد) و وضعیت سلامتی.

آسایش گرمایی را می توان با تعدادی از اقدامات مختلف کنترل یا تنظیم کرد:

 • نظارت و کنترل محیط :(سیستم های خودکار یا کنترل شونده توسط کاربر، سیستم های فعال مانند گرمایش و سرمایش و سیستم های غیرفعال مانند سایه اندازی).
 • تطبیق یا تعویض لباس:مشاغل می توانند به افراد اجازه دهند لباس های مختلف بسته به شرایط بپوشند. آنها همچنین می توانند چیزهایی مانند اتاق های روپوش یا قفسه ها را تهیه کنند تا افراد بتوانند لباس خود را عوض کنند یا کت بپوشند و بر تن کنند. قانون طلایی لایه بندی لباس است برای تعویض راحتتر.
 • تنظیم وظایف: به عنوان مثال، اجازه استراحت یا کاهش مدت زمانی که افراد در معرض شرایط و دمای خاصی قرار می گیرند.
 • تهیه تجهیزات شخصی مانند پنکه های میز.
 • جداسازی افراد از منابع تولید حرارت و برودت بیش از حد. به عنوان مثال ، قرار دادن تجهیزات تولید گرما مانند تجهیزات ICT در اتاقهای جداگانه، عایق کاری لوله ها، جلوگیری از کشش های هوا و غیره. نکته: کشش های هوایی می توانند ناشی از اختلاف دمای سطح محیط باشد.

یکی از راه های مطمئن شدن از عدم تغیرات ناگهانی هوا استفاده از عایق یندی در دیوار ها و سقف است. با عایق بندی میتوان آسایش گرمایی را در یک حفظ کرد. ساندویچ پانل ها یکی از مصالحی هستند که میتوان از آنها برای عایق بندی ساختمان های صنعتی، تجاری، اداری و ویلا ها استفاده کرد و آسایش گرمایی را در آنجا بسته به میزان رضایت مندی حاضران تنظیم و حفظ نمود.

این مطلب چقدر برای شما مفید بود؟

0 از 5 ستاره (0 رای)

بازگشت

دیدگاه‌ها

افزودن یک دیدگاه

لطفا 1 و 4 را با هم جمع نمایید.