اصول پایه سردخانه‌ها و انبارهای یخچالی

توسط

فولادغرب
اصول پایه سردخانه‌ها و انبارهای یخچالی

در اینجا شما در مورد نحوه استفاده از سردخانه‌ها، انواع مختلف آن‌ها و اینکه چگونه سردخانه‌ کل زنجیره سرمایشی را ممکن می‌سازد اطلاعاتی کسب خواهید کرد.

تدارکات زنجیره‌ی سرمایشی و حمل ‌و نقل یخچالی در حال تجربه‌ی دوره‌ای از رشد بی‌سابقه هستند.

با بهره گیری از فن‌آوری‌های جدید امکان انتقال غذاهای تازه و فاسد‌شدنی از یک سمت جهان به سمت دیگر، بدون اینکه در کیفیت مواد غذایی تغییری ایجاد شود، فراهم شده است. به طور مشابهی، پیشرفته‌ترین ظروف و تریلرهای با دمای کنترل شده، این امکان را فراهم می‌کنند که داروهای با ارزش و قابل فاسد شدن به مناطقی که به آن‌ها نیاز دارند منتقل شوند. اما به همان اندازه که در مورد حمل ‌و نقل یخچالی صحبت می‌کنیم، غالباً فراموش می‌کنیم در مورد سردخانه و انبار یخچالی که یکی از مهمترین جنبه‌های لجستیک زنجیره سرمایشی است و در واقع آن را امکان‌پذیر می‌سازد صحبت کنیم. پس از خواندن این پست، شما در مورد نحوه استفاده از سردخانه‌ها، انواع مختلف آن‌ها و اینکه چگونه سردخانه‌ کل زنجیره سرمایشی را ممکن می‌سازد اطلاعاتی کسب خواهید کرد.

سردخانه چیست؟ نمونه‌ای عملی از انبار یخچالی

ذخیره‌سازی سرد به ذخیره‌سازی یک ماده در مکانی با دمای کنترل شده اطلاق می شود که مانع از فساد و پوسیدگی آن ماده شده و از عدم رعایت قوانین و مقررات مربوط به آن ماده جلوگیری می‌کند. ذخیره‌سازی سرد می‌تواند در مکان‌های مختلف انجام شود:

  1. یک تولیدکننده ممکن است یک سردخانه خصوصی داشته باشد تا محصولاتش را قبل از اینکه به کاربران نهایی فرستاده شوند، در آنجا انبار کند.
  2. کاربران نهایی ممکن است پس از دریافت محصولاتی که به دما حساس هستند برای ذخیره کردن آن‌ها قبل از مصرف، سردخانه داشته باشند.
  3. معمولاً ذخیره‌سازی سرد به یک شرکت دیگر محول می‌شود که محصولات را تا زمانی که آماده ارسال به کاربر نهایی باشند انبار می‌کند.

ذخیره‌سازی سرد: فرایندی مستلزم دقت فراوان

به دلیل مقررات مربوط به حمل ‌و نقل یخچالی، ذخیره‌سازی سرد بسیار پیچیده‌تر از ذخیره‌سازی خشک است. انبارهای یخچالی معمولاً هزینه‌ی بالاتری دارند، بنابراین بسیاری از تولیدکنندگان تصمیم می‌گیرند که این کار را به ارائه‌دهندگان تدارکات شخص ثالث بسپارند. با افزایش تقاضا برای حمل ‌و نقل کالاهای یخچالی، تقاضا برای خدمات دارای ارزش‌افزوده مانند عملیات بازپرداخت و یکپارچه سازی نیز افزایش می‌یابد. مشتریان معمولاً از ارائه‌دهندگان تدارکات شخص ثالثی که محصولات خود را به آن‌ها برون سپاری می‌کنند، درخواست های دقیق‌تری دارند زیرا فروشندگان و کاربران نهایی برای ساخت پالت و قابلیت ردیابی انتظارات بیشتری دارند. به دلیل این انتظارات افزایش یافته، شرکت های دیگر معمولاً بازده کمتری در ذخیره‌سازی سرد دارند و برای سودآوری، باید همه تلاش‌های خود را برای بهینه‌سازی فرایندها و امکانات خود به کار ببندند.

سفارشی‌سازی تسهیلات ذخیره‌سازی سرد

از آنجایی که مشتریان بر اساس نیاز کاربران نهایی خود، در خواست‌های خاص بسیاری دارند، بسیاری از شرکت های دیگر هنگام استفاده از انبارهای تک اندازه دچار مشکل می‌شوند.

به دلیل نیازهای متنوع مشتری، بسیاری از شرکت های دیگر برای مشتریان خود تجهیزات اختصاصی ذخیره‌سازی سرد ایجاد می‌کنند. این امر به شرکت های دیگر اجازه می‌دهد تا با توجه به نیازهای یک مشتری خاص، کارآمدتر عمل کنند با این حال ممکن است بسیار پر مخاطره باشد زیرا حفظ مشتریانِ حساس به قیمت در قراردادهای بلندمدت کار دشواری است.

برخی از مشکلات دیگر ذخیره‌سازی سرمایی

کالاهای یخچالی الزامات مختلفی دارند

نیازهای متنوع مشتریان در حال شکل دادن به نحوه تکامل صنعت ذخیره‌سازی سرمایشی هستند و این نیازها فقط به خدمات ارزش‌افزوده محدود نمی‌شوند. بلکه به ماهیت کالاهای ذخیره شده نیز مرتبط هستند. محصولات مختلف دارای ماندگاری متنوعی هستند، دامنه دمایی موردنیاز برای نگهداری آن‌ها و مدت‌زمانی که می‌توانند بدون فاسد شدن، در راه مکان ذخیره سازی سرد و وسیله نقلیه حمل ‌و نقل بگذرانند متفاوت است.

برخی از محصولاتی که ممکن است نیاز به ذخیره سازی در سردخانه داشته باشند یا حداقل به انباری با دمای کنترل شده نیاز دارند شامل موارد زیر هستند:

  • محصولات مغذی قابل فساد
  • غذای قابل فساد (سبزیجات، میوه ها، گوشت و غذاهای دریایی، لبنیات)
  • گل‌ها و گیاهان
  • محصولات دارویی
  • آثار هنری

همچنین برای هر نوع محصولی که نیاز به حمل ‌و نقل و نگهداری در دمای کنترل شده دارد برخی قوانین و مقررات مربوط به حوزه ایمنی وجود دارد که امور را پیچیده‌تر می‌کند.

بهره‌وری انرژی

بهره‌وری انرژی سبب دغدغه دیگری در رابطه با هزینه می‌شود. مطالعات نشان داده‌اند که اگر سردخانه‌ها و انبارهای یخچالی مجهز به درب و عایق با بالاترین کیفیت نباشند و اگر فرآیند انبارداری بهینه نشده باشد و ارتباط انبار آزاد با دنیای خارج محدود نباشد، ممکن است در ذخیره سازی سرمایشی بسیار ناکارآمد باشند.

انواع سردخانه

انواع مختلفی از سردخانه‌ها وجود دارد، از واحدهای جداگانه گرفته تا تجهیزات اختصاصی.

برخی از این سردخانه ها را در اینجا بررسی می‌کنیم:

ظروف و محفظه‌های یخچال دار:

ظروف یخچال دار ابتدایی‌ترین و اغلب مقرون به صرفه‌ترین گزینه برای ذخیره‌سازی سرمایشی مقادیر اندکی از محصولات حساس به دما هستند. آن‌ها همچنین می‌توانند متحرک باشند که یکی دیگر از مزیت‌هایشان است.

بلاست فریزرها و چیلرها (سردکن‌ها):

بلاست فریزرها و چیلرها برای شرکت‌هایی که نیاز دارند مواد غذایی را قبل از رسیدن به مصرف‌کننده نهایی به سرعت خنک کرده و نگهداری کنند ایده‌آل است. معمولاً برخی از رستوران‌ها و مراکز بیرون بر از آن‌ها استفاده می‌کنند.

اتاقک‌های سرد:

اتاقک‌های سرد جایگزین بزرگ‌تری برای گزینه‌های ذکرشده در بالا هستند.

سردخانه دارویی:

واحدهای سردخانه دارویی در بیمارستان‌ها و مؤسسات تحقیقاتی کاربرد دارند. این واحدها مجهز به خصوصیات ویژه‌ای هستند که آن‌ها را برای نگهداری زیست داروها، خون و واکسن‌های خاص مناسب می‌کند.

سردخانه متصل به کارخانه:

سردخانه متصل به کارخانه گزینه مناسب برای تولیدکنندگانی است که می‌خواهند سردخانه مخصوص به خود را داشته باشند. محصولات را می‌توان از طریق کانوایر یا نوار نقاله به طور مستقیم از محل تولید به یک سردخانه اختصاصی در محل کارخانه منتقل کرد.

امکانات ذخیره‌سازی سرد اختصاصی:

همان‌طور که در بالا اشاره کردیم، بسیاری از شرکت‌هایی که از سردخانه استفاده می‌کنند بر اساس ماهیت محصولات خود و ترجیحات مصرف‌کنندگان نهایی‌شان نیازهای پیچیده‌ای دارند. تولیدکنندگانی که تصمیم می‌گیرند از هزینه ساخت تأسیسات در محل جلوگیری کنند، می‌توانند از یک سردخانه اختصاصی ارائه شده توسط شرکت های سردخانه‌ساز استفاده کنند.

باید بدانید هنگامی که صحبت از حفظ سلامت کالاهای یخچالی و حساس به دما و رسیدن به موقع آن‌ها به مقصدشان می‌شود، همکاری با یک شرکت باتجربه و مطمئن بسیار اهمیت دارد.

این مطلب برای شما چقدر مفید بود؟

5 از 5 ستاره (1 رای)

بازگشت

دیدگاه‌ها

افزودن یک دیدگاه

لطفا 2 و 3 را با هم جمع نمایید.