اصول پایه سردخانه و انبارهای یخچالی

فولاد غرب یکی از تولید کننده های ساندویچ پانل سردخانه ایی با بهترین مواد اولیه است و همراه تلاش میکند مصالحی با کیفیت و دوام بالا به مشتریان خود ارائه دهد.

در اینجا شما در مورد نحوه استفاده از سردخانه‌ها، انواع مختلف آن‌ها و اینکه چگونه سردخانه‌ کل زنجیره سرمایشی را ممکن می‌سازد اطلاعاتی کسب خواهید کرد.

تدارکات زنجیره‌ی سرمایشی و حمل ‌و نقل یخچالی در حال تجربه‌ی دوره‌ای از رشد بی‌سابقه هستند.

با بهره‌گیری از فن‌آوری‌های جدید امکان انتقال غذاهای تازه و فاسد‌شدنی از یک سمت جهان به سمت دیگر، بدون اینکه در کیفیت مواد غذایی تغییری ایجاد شود، فراهم شده است. به طور مشابهی، پیشرفته‌ترین ظروف و تریلرهای با دمای کنترل‌شده، این امکان را فراهم می‌کنند که داروهای با ارزش و فاسدشدنی به مناطقی که به آن‌ها نیاز دارند منتقل شوند. اما به همان اندازه که در مورد حمل ‌و نقل یخچالی صحبت می‌کنیم، غالباً فراموش می‌کنیم در مورد سردخانه و انبار یخچالی که یکی از مهمترین جنبه‌های لجستیک زنجیره سرمایشی است و در واقع آن را امکان‌پذیر می‌سازد صحبت کنیم. پس از خواندن این مطلب، شما در مورد نحوه استفاده از سردخانه، انواع مختلف آن‌ها و اینکه چگونه سردخانه‌ کل زنجیره سرمایشی را ممکن می‌سازد اطلاعاتی کسب خواهید کرد.

سردخانه چیست؟ نمونه‌ای عملی از انبار یخچالی

ذخیره‌سازی سرد به ذخیره‌سازی یک ماده در مکانی با دمای کنترل شده اطلاق می‌شود که مانع از فساد و پوسیدگی آن ماده شده و از عدم رعایت قوانین و مقررات مربوط به آن ماده جلوگیری می‌کند. ذخیره‌سازی سرد می‌تواند در مکان‌های مختلف انجام شود:

  1. یک تولیدکننده ممکن است یک سردخانه خصوصی داشته باشد تا محصولاتش را قبل از اینکه به کاربران نهایی فرستاده شوند، در آنجا انبار کند.
  2. کاربران نهایی ممکن است پس از دریافت محصولاتی که به دما حساس هستند برای ذخیره کردن آن‌ها قبل از مصرف، سردخانه داشته باشند.
  3. معمولاً ذخیره‌سازی سرد به یک شرکت دیگر محول می‌شود که محصولات را تا زمانی که آماده ارسال به کاربر نهایی باشند انبار می‌کند.

ذخیره‌سازی سرد: فرایندی مستلزم دقت فراوان

به دلیل مقررات مربوط به حمل ‌و نقل یخچالی، ذخیره‌سازی سرد بسیار پیچیده‌تر از ذخیره‌سازی خشک است. انبارهای یخچالی معمولاً هزینه‌ی بالاتری دارند، بنابراین بسیاری از تولیدکنندگان تصمیم می‌گیرند که این کار را به ارائه‌دهندگان لجستیک بسپارند. با افزایش تقاضا برای حمل ‌و نقل کالاهای یخچالی، تقاضا برای خدمات دارای ارزش‌افزوده مانند عملیات بازپرداخت و یکپارچه‌سازی نیز افزایش می‌یابد. مشتریان معمولاً از شرکت‌های حمل و نقلی که محصولات خود را به آن‌ها برون سپاری می‌کنند، درخواست‌های دقیق‌تری دارند زیرا فروشندگان و کاربران نهایی برای ساخت پالت و قابلیت ردیابی انتظارات بیشتری دارند. به دلیل این انتظارات افزایش یافته، شرکت‌های دیگر معمولاً بازده کمتری در ذخیره‌سازی سرد دارند و برای سودآوری، باید همه تلاش‌های خود را برای بهینه‌سازی فرایندها و امکانات خود به کار ببندند.

سفارشی‌سازی تسهیلات ذخیره‌سازی سرد

از آنجایی که مشتریان بر اساس نیاز کاربران نهایی خود، درخواست‌های خاص بسیاری دارند، بسیاری از شرکت‌های دیگر هنگام استفاده از انبارهای تک اندازه دچار مشکل می‌شوند.

به دلیل نیازهای متنوع مشتری، بسیاری از شرکت‌های دیگر برای مشتریان خود تجهیزات اختصاصی ذخیره‌سازی سرد ایجاد می‌کنند. این امر به شرکت‌های دیگر اجازه می‌دهد تا با توجه به نیازهای یک مشتری خاص، کارآمدتر عمل کنند با این حال ممکن است بسیار پرمخاطره باشد زیرا حفظ مشتریانِ حساس به قیمت در قراردادهای بلندمدت کار دشواری است.

برخی از مشکلات دیگر ذخیره‌سازی سرمایی

کالاهای یخچالی الزامات مختلفی دارند. نیازهای متنوع مشتریان در حال شکل دادن به نحوه تکامل صنعت ذخیره‌سازی سرمایشی هستند و این نیازها فقط به خدمات ارزش‌افزوده محدود نمی‌شوند. بلکه به ماهیت کالاهای ذخیره شده نیز مرتبط هستند. محصولات مختلف دارای ماندگاری متنوعی هستند، دامنه دمایی موردنیاز برای نگهداری آن‌ها و مدت‌زمانی که می‌توانند بدون فاسد شدن، در راه مکان ذخیره‌سازی سرد و وسیله نقلیه حمل ‌و نقل بگذرانند متفاوت است.

برخی از محصولاتی که ممکن است نیاز به ذخیره‌سازی در سردخانه داشته باشند یا حداقل به انباری با دمای کنترل شده نیاز دارند شامل موارد زیر هستند:

  • محصولات مغذی فسادشدنی
  • محصولات کشاورزی فسادشدنی (سبزیجات، میوه ها، گوشت و غذاهای دریایی، لبنیات)
  • گل و گیاهان
  • محصولات دارویی
  • آثار هنری

همچنین برای هر نوع محصولی که نیاز به حمل ‌و نقل و نگهداری در دمای کنترل شده دارد برخی قوانین و مقررات مربوط به حوزه ایمنی وجود دارد که امور را پیچیده‌تر می‌کند.

بهره‌وری انرژی

بهره‌وری انرژی سبب دغدغه دیگری در رابطه با هزینه می‌شود. مطالعات نشان داده‌اند که اگر سردخانه و انبارهای یخچالی مجهز به درب و عایق با بالاترین کیفیت نباشند و اگر فرآیند انبارداری بهینه نشده باشد و ارتباط انبار آزاد با دنیای خارج محدود نباشد، ممکن است در ذخیره‌سازی سرمایشی بسیار ناکارآمد باشند.

انواع سردخانه

انواع مختلفی از سردخانه وجود دارد، از واحدهای جداگانه گرفته تا تجهیزات اختصاصی.

برخی از این سردخانه‌ها را در اینجا بررسی می‌کنیم:

ظروف و محفظه‌های یخچال‌دار:

ظروف یخچال‌دار ابتدایی‌ترین و اغلب مقرون به صرفه‌ترین گزینه برای ذخیره‌سازی سرمایشی مقادیر اندکی از محصولات حساس به دما هستند. آن‌ها همچنین می‌توانند متحرک باشند که یکی دیگر از مزیت‌هایشان است.

بلاست فریزر و چیلرها (سردکن‌ها):

بلاست فریزر و چیلرها برای شرکت‌هایی که نیاز دارند مواد غذایی را قبل از رسیدن به مصرف‌کننده نهایی به سرعت خنک کرده و نگهداری کنند ایده‌آل است. معمولاً برخی از رستوران و مراکز بیرون بر از آن‌ها استفاده می‌کنند.

اتاقک‌های سرد:

اتاقک‌های سرد جایگزین بزرگ‌تری برای گزینه‌های ذکرشده در بالا هستند.

سردخانه دارویی:

واحدهای سردخانه دارویی در بیمارستان و مؤسسات تحقیقاتی کاربرد دارند. این واحدها مجهز به خصوصیات ویژه‌ای هستند که آن‌ها را برای نگهداری زیست داروها، خون و واکسن‌های خاص مناسب می‌کند.

سردخانه متصل به کارخانه:

سردخانه متصل به کارخانه گزینه مناسب برای تولیدکنندگانی است که می‌خواهند سردخانه مخصوص به خود را داشته باشند. محصولات را می‌توان از طریق کانوایر یا نوار نقاله به طور مستقیم از محل تولید به یک سردخانه اختصاصی در محل کارخانه منتقل کرد.

امکانات ذخیره‌سازی سرد اختصاصی:

همان‌طور که در بالا اشاره کردیم، بسیاری از شرکت‌هایی که از سردخانه استفاده می‌کنند بر اساس ماهیت محصولات خود و ترجیحات مصرف‌کنندگان نهایی‌شان نیازهای پیچیده‌ای دارند. تولیدکنندگانی که تصمیم می‌گیرند از هزینه ساخت تأسیسات در محل جلوگیری کنند، می‌توانند از یک سردخانه اختصاصی ارائه شده توسط شرکت‌های سردخانه‌ساز استفاده کنند.

سردکن و فریزر: یک موضوع مشترک

سردکن و فریزرها برحسب عایق‌کاری محیطی بسته که دمای داخلی آن با بیرون متفاوت است، مفهوم مشترکی دارند.

 

تفاوت اساسی سردکن و فریزر

تفاوت اول: عملکرد دما

تفاوت قابل‌توجه سردکن و فریزر در تفاوت کارکرد دما است. سردکن‌ها در دمای بالاتر از یک درجه سانتیگراد (۳۴ درجه فارنهایت) کار می‌کنند، درحالی‌که فریزرها در دمای منفی صفر درجه سانتیگراد (۳۲ درجه فارنهایت) کار می‌کنند. این تفاوت عملکرد دما، مستلزم ضخامت متفاوت عایق ساندویچ پانل در دیواره‌ها و سقف، عایق‌کاری و گرمایش کف است.

تفاوت دوم: عایق‌کاری کف

به طور معمول، سردکن‌ها نیازی به عایق کاری و گرم شدن کف ندارند، اما اغلب نصب‌کننده‌ها یک شکستگی برای پل حرارتی پیرامونی قرار می‌دهند.

از طرف دیگر، فریزرها به عایق کف نیاز دارند. به یاد داشته‌باشیم که دما در فریزرها زیر صفر درجه سانتیگراد (۳۲ درجه فارنهایت) است. بیایید ببینیم اگر کف فریزر را عایق نکنیم چه اتفاقی می‌افتد.

آیا فریزر به عایق کف نیاز دارد؟

عایق‌کاری و گرمایش کف

اگر در کف عایق و سیستم گرمایشی قرار ندهیم، رطوبت داخل فریزر هنگام برخورد با کف فریزر یخ می‌زند. بنابراین کف زمین یخ‌زده و گسترش می‌یابد و لکه‌های یخی ایجاد می‌کند. این یخ‌زدگی باعث بالا آمدن کف صفحه می‌شود و به پایه و اساس سازه آسیب می‌زند. متاسفانه، این موضوع به یک‌باره اتفاق می‌افتد و آسیب آن شدید و هزینه تعمیر آن به شدت گران است.

عایق بخار

نقش مهم دیگر را عایق بخار دارد. برای جلوگیری از نفوذ رطوبت از بیرون به داخل فضای اتاقک سرد، عایق بخار باید مداوم باشد. ببینیم هنگامی که رطوبت از طریق عایق بخار نفوذ می‌کند چه اتفاقی می‌افتد.

در این‌جا به تفاوت دیگر میان سردکن و فریزر می‌پردازیم. در سردکن‌ها، رطوبت متراکم شده و آب تشکیل می‌دهد، که می‌توان کف آن را تخلیه کرد. برعکس در فریزر، رطوبت به یخ تبدیل می‌شود؛ که ممکن است قطعه یخ‌هایی برروی کف تشکیل داده و آن را لغزنده نشان دهد و یا خواندن بارکدها را سخت کند. یخ‌زدگی ممکن است خسارات بسیار شدیدی ایجاد کند. ممکن است اتصال ساندویچ پانل فلزی عایق‌شده را بپوشاند و اتصالات را گشاد کند. ممکن است روی سقف داخل به شکل یک تکه سخت دربیاید و بیفتد و به تعمیرکاران صدمه بزند و یا به قفسه‌ها آسیب برساند.

دانستن تفاوت‌های اساسی بین سردکن و فریزر کمک می‌کند تا بفهمید که چرا تبدیل سردکن به فریزر فکر خوبی نیست. در نتیجه، از همان ابتدا مبلغ زیادی از پول‌تان را صرفه‌جویی کرده‌اید. در نتیجه می‌توان از بسیاری از مشکلات در سردکن‌ها چشم‌پوشی کرد، درحالی‌که در فریزرها چنین نیست. افراد بی‌تجربه فکر می‌کنند فقط موضوع درجه حرارت است؛ آن‌ها از جدی گرفتن رطوبت غفلت می‌کنند.

بازگشت به لیست بلاگ

دیدگاه‌ها

Add a comment

What is the sum of 9 and 3?