بازیافت فوم پلی استایرن

توسط تحقیق و توسعه

بازیافت فوم پلی استایرن

فوم پلی استایرن 100 درصد قابل بازیافت است.

مزایای بازیافت فوم پلی استایرن:

  • بازیافت فوم پلی استایرن را می توان به روش های مختلفی انجام داد:
  • خورد کردن فوم و تشکیل فوم جدید
  • مخلوط با خاک به عنوان کمپوست کمکی
  • به عنوان سنگدانه سبک برای ملات های بتنی و عایق استفاده می شود
  • در اکسترودر (ماشین ریخته‌گری فشاری) ذوب شده و در سایر صنایع فرآوری پلاستیک استفاده می شود

پسماند پلی استایرن به شرح زیر استفاده می شود:

  • در بازیافت مواد اولیه که از آن به عنوان منبع شیمیایی برای تولید مواد دیگر مانند کربن خام در تولید فولاد استفاده می شود.
  • تجزیه و مخلوط با زباله های مخصوص سوزاندن و یا پر کردن محل های دفن زباله در جایی که باعث هوادهی و تجزیه مواد آلی می شود.
  • بسته بندی پلی استایرن منبسط شده می تواند در سراسر جهان و در بسیاری از نقاط دیگر جهان بازیافت شود و در حال بازیافت است.

برای هر محصول قابل بازیافت، معادلات منابع باید برابر باشد. بنابراین ، باید مراقب بود تا اطمینان حاصل شود که انرژی مورد استفاده برای بازیافت بسته بندی EPS ، انرژی به دست آمده یا ذخیره شده از مواد را متعادل می کند.

گزینه های مدیریت پسماند برای پلی استایرن:

مانند اکثر مواد بسته بندی، چندین گزینه مدیریت زباله برای EPS وجود دارد و می توان آنها را به طور کلی در 4 R طبقه بندی کرد ، یعنی:

(Reduce)کاهش : کاهش استفاده از منابع طبیعی. این امر با استفاده از طراحی و فناوری بسته بندی به گونه ای انجام می شود که از حداقل مقادیر EPS استفاده شود و هزینه و بار محیط زیست را کاهش دهد. بسته بندی استفاده شده می تواند همچنان به روش های مختلف مورد استفاده قرار گیرد.

(Re-use)استفاده مجدد: استفاده چند مرحله ای از فوم EPS یا استفاده مجدد به شکل متفاوت یا اصلاح شده. می توان از آن در حمل و نقل مواد نیمه مونتاژ استفاده کرد؛ با آسیاب کردن آن و استفاده از آن در خاک به عنوان تهویه کننده خاک، به هوادهی و زهکشی کمک می کند.

(Recycle)بازیافت: پردازش مجدد بسته بندی های EPS استفاده شده منجر به استفاده های جدید یا موجود، بدون بازیابی انرژی می شود. موارد استفاده شامل جایگزینی چوب سخت برای مبلمان باغ ، استفاده در مواد سقف و اقلام پلاستیکی بازیافتی مانند روکش CD است.

(Recover)بازیابی: بازیابی ارزش گرمایی ذاتی از طریق سوزاندن با بازیابی گرما/انرژی. ارزش گرمایی EPS بیشتر از زغال سنگ است. بنابراین می توان آن را در واحدهای بازیابی انرژی بدون انتشار گاز سمی سوزاند.

دفن زباله: حداقل قابل قبول است زیرا نشان دهنده یک فرصت از دست رفته برای بازیابی منابع ارزشمند است. اگر این امر اجتناب ناپذیر باشد، EPS غیر سمی ، عاری از بو و غیرزیست تخریب پذیر هیچ آسیبی به محیط زیست وارد نمی کند. به سرریزی آبهای زیرزمینی یا انتشار گازهای گلخانه ای افزوده نمی شود.

این مطلب چقدر برای شما مفید بود؟

5 از 5 ستاره (1 رای)

بازگشت

دیدگاه‌ها

افزودن یک دیدگاه

لطفا 8 و 1 را با هم جمع نمایید.